295 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
“Av Yasağına Selam, Alabalık Yemeye Devam”
Av Yasağına Selam Alabalık Yemeye Devam
1 Nisan tarihinde başlayacak olan av yasağına dikkat çekmek ve alabalık tüketimini artırmak için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Av Yasağına Selam, Alabalık Yemeye Devam” etkinliğinin üçüncüsü İçme köyünde gerçekleştirildi.
 
Etkinliğe Elazığ Vali Yardımcıları Mustafa GÜL, Uhud Emre KOYUNCU, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Masar AYAS, İl Tarım ve Orman Müdürü Turan KARAHAN, Kurum ve Şube Müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
 Vali Yardımcısı Mustafa GÜL, “1 Nisan 1 Temmuz arasında avlanan her kaçak balık, ilerideki belki 50 belki de 100 balığın telef olması demek. Bu kapsamda da vatandaşlarımızı bilinçlendirmek gerekiyor. Bu dönemde avlanan yasak balıktan lütfen tüketmeyin” dedi.
 
            Belediye Başkan Yardımcısı Masar AYAS ise; Elazığ Belediyesi olarak yasak süresince, 1 Nisan ve 1 Temmuz tarihleri arasında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli olarak şehir merkezinde kaçak balıkçılığın satışını engellemesi için zabıta ekipleriyle birlikte üzerine düşen görevi yapacaklarını söyledi.
 
İl Tarım ve Orman Müdürü Turan KARAHAN’da  “1 Nisan ile 1 Temmuz tarihleri arasında uygulanacak olan balık yasağına dikkat çekmek ve özellikle Türkiye’de iç sularda balık üretiminde birinci sırada yer alan ilimizdeki balık stoklarının gelişimini ve balık üretimini arttırmaya yönelik bir amaç doğrultusunda programımızı gerçekleştiriyoruz. Özellikle balıkçılıkla uğraşan, ekmeğini balıktan kazanan ve kooperatif ve kooperatif üyelerimizin gerekli hassasiyeti göstermelerini, yasak döneminde balık avlamamalarını öneriyoruz” dedi.
 
Balıkçılık ve Su ürünleri Şube Müdürü Hacı Paşa TUĞYAN ise, “Bizim ekinliğin iki teması var. Birinci temamız 8 gün sonra başlayacak olan av yasağında farkındalık oluşturmak. Balıkçılarımızla halkımızla birlikte bu yasağı en güzel şekilde uygulayıp balığı sudan çıkartmadan, bugünün bir balığı yarının 100 balığı bilincini oluşturmak, ikinci temamızda balık tüketimini özendirmek. İlimiz  alabalık üretimi açısından Türkiye’de birinci sırada yer almaktadır.Yalnız balık tüketimi açısından tablo bu kadar parlak değil. Yıllık tüketim bizde 3-4 kilo seviyesinde kalmakta, ülke ortalaması 7-8 kg, Avrupa ortalaması 15-20 kg seviyesinde” ifadelerini kullandı.
 
 Baskil Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Emin İşçioğlu, “Bu etkinliği düzenleyen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah yasak döneminde başarılı kontroller, daha başarılı çalışmalar olur. Balıkçılarımıza bereketli ve hayırlı olsun” dedi.
 
 
 İçme Köyü Muhtarı Vedat MUTLU, “Bizim buradaki amacımız, av yasağına önem gösterip, kaçak balık avının önüne geçmek. Tüm vatandaşlarımızın buna duyarlı olmasını istiyorum diye kaydetti.
           
 
Konuşmaların ve plaket takdiminin ardından davetlilere balık ekmek ikram edildi.
22 Mart 2019 Cuma, 17:41
295 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Av Yasağına Selam Alabalık Yemeye Devam