622 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ASKON ŞUBE BAŞKANI ÖZÇELİK TEN ABD YE KINAMA MESAJI
ASKON ŞUBE BAŞKANI ÖZÇELİK TEN ABD YE KINAMA MESAJI
BÖYLE DOSTLUK OLMAZ, BÖYLE MÜTTEFİKLİK OLMAZ
 
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON)  Başkanı Osman Özcelik, ABD’nin Türkiye’ye karşı yaptırımlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Başkan Özcelik, Milletçe, Bölücü Terör Örgütü PKK’nın hain pususunda hayatlarını kaybeden anne ve oğlu için matem tuttuğumuz bir günde, Rahip Brunson’u gerekçe göstererek Türkiye’ye karşı yaptırım kararı açıklayan ABD yönetimi için, ‘’Böyle Dost Olmaz, Böyle Müttefik Olmaz’’ dedi.
 
ASKON Başkanı Özcelik, konuya ilişkin şunları söyledi;
 
BÖYLE DOST OLMAZ, BÖYLE MÜTTEFİK OLMAZ
 
Sürekli dilden düşmeyen bir kelime, ‘dost ve müttefik ülke’. Milletçe, Bölücü Terör Örgütü PKK’lı hainlerin pususunda şehit verdiğimiz anne ve 11 aylık evladının matemini tuttuğumuz, onları ebediyete yolcu ettiğimiz bir günde, sözüm ona dost ve müttefik dediğimiz ABD’nin Rahip Brunson’u gerekçe göstererek Türkiye’ye yaptırım kararı almasını nereye koyacağız. Bu nasıl dost ve müttefikse ne matemimize saygı duyuyor, ne acımıza. Böyle dost olmaz, böyle müttefik olmaz.
 
ABD’nin Son Politik Uygulamaları Türkiye’nin Menfaatlerine Ters Düşmektedir
 
ABD yönetiminin son dönemlerde almış olduğu politik kararlar Türkiye’nin menfaatlerine ters düşmektedir. Biz PKK-PYD aynı hain örgüt derken, ABD PKK-PYD’ye beş bin TIR dolusu silah dolu malzeme yardımı yapmaktadır. Aynı silahlar dönüp dolaşıp, askerimizi, polisimizi, annelerimizi ve yavrularını şehit etmektedir. Ha keza PYD’ye Suriye’nin Kuzey’inde koridor açmayın bunlar terörist unsurlar dememize rağmen bu plan üzerine stratejilerine devam etmektedirler. 15 Temmuz’da 249 şehidimizin katilleri ABD’yi mesken tuttu, iade edin dediğimizde oralı bile olmamışlardır. Her ne hikmetse darbenin baş mimarları mantar gibi ABD’de bitmektedirler. Buna rağmen ABD’den herhangi bir adım gelmemektedir. Adeta teröristlere kucak açar bir pozisyonda durmaktadırlar. Filistin’de onlarca masum İsrail kurşunlarına hedef olurken, Müslümanların hassasiyetini hiçe sayarak kızı ve damadı üzerinden işi şova dönüştürerek Kudüs'e büyükelçilik açmaktadır. Ne hakka ve ne de hukuka saygısı olmayan, ben böyle istiyorum böyle de olacak şeklinde bir dayatma içinde politika yürütmektedir.
 
Resmin Büyüğünü Görmekte Fayda Vardır
 
Resmin büyüğünü görmekte fayda vardır. Brunson üzerinden yapılan bu çıkış, hukukun üstünlüğü ilkesini açıkça çiğnemektir. ABD bu çıkışının devamında, Türkiye’nin S-400 savunma sistemine sahip olmasını engelleme çabalarını daha yüksek ve yaptırım uygulayarak devam ettirecektir. Ha keza F-35 teslimatında bu kartını oynamaktadır. Ve yine Suriye’de PYD’nin ilerleyişini engelleyen Türkiye’ye karşı vurdum duymaz bir tavır içine girebilir. İran’a ambargo konusunda da bu soğukluğu fırsata çevirmek isteyecektir.
 
Dik Duruşumuzu Sürdürmeliyiz
 
Aslında neresinden bakarsanız bakın ABD politikaları Türkiye’ye karşı son dönemde hep aleyhte olmuştur. Kendince bir gerekçe bulamayan ABD bu konuları akışı içinde zamana bırakarak yol almaya çalışmıştır. Bir nevi oyalama taktiği. Ne var ki, Brunson meselesi üzerinden kendi iç kamuoyundan da destek görünce Türkiye’ye karşı sözde kendilerince haklı bir konuma geçmiş ve harekete geçmişlerdir. Oysa tüm gerçekler ortadadır. Umarız karşılıklı görüş alışverişleriyle aklıselim bir yol bulunur. Elbette iş dünyası olarak önceliğimiz diyalogdur. Ne var ki, ABD bu tutumlarından taviz vermez ve benim istediklerim olacak dayatmasına devam eder ise, mütekabiliyet esasına dayalı olarak Türkiye’de gerekli adımları atmalıdır.
02 Ağustos 2018 Perşembe, 23:00
622 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
ASKON ŞUBE BAŞKANI ÖZÇELİK TEN ABD YE KINAMA MESAJI