162 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ASKON ELAZIĞ ŞUBE BAŞKANI OSMAN ÖZÇELİK : TÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI; YENİGÜN/ NEVRUZ KUTLU OLSUN
ASKON ELAZIĞ ŞUBE BAŞKANI OSMAN ÖZÇELİK  TÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI YENİGÜN NEVRUZ KUTLU OLSUN
Milletleri oluşturan ve yaşatan en temel unsurların başında kültür değerleri gelmektedir.
 
Tarihin kaydettiği en eski milletlerden birisi olan ve en büyük medeniyetleri kuran Türk milleti, sahip olduğu bütün değerlerini koruyarak, günümüze ulaşmış bir millettir.
 
İşte bu değerlerden birisi de nevruz bayramıdır. Nevruz bayramı, bu gün tüm Türk kültür coğrafyasında birlik, dirlik, ümit ve barışı sembolize eden kutlu bir gün olarak, büyük bir coşku ve kıvanç içerisinde idrak edilmektedir. Türk boylarının en köklü millî bayramı “Yenigün”dür. Bu bayram; kökü Türk milletinin tarih sahnesine çıktığı ilk dönemlere kadar dayanan, Türk boyları ve akraba toplulukları ile birlikte Türklerle coğrafi yakınlığı bulunan diğer topluluklar tarafından da kutlanan, etrafında pek çok söylence, inanış, gelenek, tören oluşturan bir millî kültür öğesi olarak Türk milletinin hafızasında müstesna bir yer edinmiştir.
Arınma, bolluk, bereket, temizlik, ferah ve rahat sözcükleri ile birlikte çağrışım yapan 21 Mart Yeni gün Bayramı; Türklerin Ergenekon’dan çıktığı “kurtuluş bayramı”, On iki hayvanlı Türk takviminin başlangıcı “yılbaşı”, kış mevsiminin bitişi ve kışlaklardan yaylalara göçü müjdelediği için “bahar bayramı” olarak ifade edilmektedir.
 
Bu günde, tabiattaki uyanışın, baharın gelişinin bir yansıması olarak, insanlar arasında da sevgi, saygı ve dayanışma ön plana çıkmaktadır.
 
Ergenekon’dan çıkış günü olan ve Türk dünyasında ‘Sultan Nevruz’ adıyla bir bayram olarak yaşatılıp kutlanan bu günde, en büyük dileğimiz, milletimizin birlik ve dirliğinin daim ve dünyada barış ve kardeşliğin hâkim olmasıdır. İnanıyoruz ki Nevruz Bayramı, 80 milyon vatandaşımızın bir ağızdan aynı duayı tekrarlayarak, bizi biz yapan değerlerin yeniden hatırlandığı, ayrıştırma projelerinin parçalanıp atıldığı, birlik ve beraberliğimizin dost düşman herkese bir kez daha ifade edildiği bir gün olacaktır. 
 
Nevruz bayramının gerçek anlamını kavrayarak, yeni ve güzel günler için; dostluk, kardeşlik ve barış içinde el ele, gönül gönüle Nevruz ateşinin manevi sıcaklığı etrafında birleşmesi dileklerimle tüm milletimizin Nevruz Bayramını kutuluyorum”
 
OSMAN  ÖZÇELİK                         
ASKON ELAZIĞ ŞUBE BAŞKANI
21 Mart 2019 Perşembe, 17:38
162 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ASKON ELAZIĞ ŞUBE BAŞKANI OSMAN ÖZÇELİK TÜRK MİLLETİNİN BAHAR BAYRAMI YENİGÜN NEVRUZ KUTLU OLSUN