01 Aralık 2019 Pazar, 170 kişi okudu
MİR MURAT DEMİR
AŞK ve SAVAŞ
Aşk bir savaş halidir demek, aşk’ a yapılan binlerce tanımlama, yorumdan biridir. Yorum yanlıştır, savaşlar sonunda zafer elde edebilmek için mutlak kazançlı çıkma gerekliliği vardır. Aşk ise duyguların depreşiminden sonra, aşka başlıyor, sevme ve sevilme duygularını taşıyor iseniz, peşinen yenilgiyi kabul etmektir. Aşkı yüceltmek ve devamını sağlamak için savaştığınız kimse yoktur, aşkta ki partnerinize mağlup olma halidir.
 
‘’Ataol Behramoğlu’’ bir şiirini şu mısralarla bitirir;’’ Ölümdür yaşanan tek başına, Aşk iki kişiliktir’’. Üstad aşkın en güzel vurgularından birini satırlarına dökmüş. Aşk iki kişilik bir mücadele halidir. Yorumum; aşk’ da savaş gibi galibiyet ve zafer hedef alınmaz, alınmamalı. Aşk da galibiyet, tam uyum, tam anlamak, anlaşılmak halidir. Aşkı yaşadığın partnerine savaş verme hali değil, ona karşı, onun da sana karşı mağlup olma halidir. Aşk’ da tarafların galip gelme hali yoktur, galip olan, zafere ulaşan aşk’ ın kendisidir.
 
İnsan olarak sevgi, sevda hallerimizde kendi kişilik kurallarımızdan, doğrularımızdan bir nebze tavizle başladığımız da, aşkın zafere ulaşması kaçınılmazdır. Aşkın zafere ulaşması, aşk müdahili iki kişinin tüm tezat hallerden sıyrılıp, uyum sonucunu sağlama zorunluluğu vardır. Aşk oyuncularının kendinden tavizler vermesi, kibir, ego unsurlarından uzaklaşması bir yenilgi hali değil, yarısına sahip olduğu ‘’AŞK’’ olgusunu zafere taşıma halidir. Yüzde yüzlük galibiyet ve mutluluk kesindir. Aşk haliyle başlayan kişilerin kendinden fedakârlık yaparak, ego, kibir, toksinleri dışarı atarak, mutlak mutlu sonuca ulaşmak, sadece taraflara değil, etkileşim içinde olan tüm açılıma mutluluk ve özgüven sağlayacaktır. Suya atılan bir taşın oluşturduğu halkalar gibi, aşk merkezli yaşanan birlikteliklerde, ilk halkadan, sona ulaşan halkalara kadar her insan pozitif etkilenir, etkileşim içinde olur.
 
Aşk savaş değildir, aşk mutluluğa ulaşma mücadelesidir. Bu mücadele halini savaş diye tanımlamak gerekirse de, sözüm olmaz. Yaşamın kendisi de bir mücadele ve savaştır. Ömrümüzün tüm basamakların da, kendimizle savaşımızda zafere ulaşır isek, ego, kibirden, gururlu hallerimizden sıyrılabilir isek, asıl hedefimiz mutluluğu yakalama şansımız yüksek olacaktır. Mutluluk sonucuna sevgi ile yoğrulmuş aşk ile ulaşılmışsa, başarı ve zafer kazanılmıştır.
 
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
AŞK ve SAVAŞ