609 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ASELSAN ELAZIĞ'DA
ASELSAN ELAZIĞDA
 
Dünya savunma ve havacılık devlerinden Aselsan yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda Genel müdürü Prof.Dr Haluk Görgünün başkanlığında üstdüzey yöneticilerden oluşan bir heyet bu gün Elazığ’a geliyor.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri güçlendirme vakfının büyük ortağı olduğu Aselsan dünyanın en saygın ve değerli şirketlerinin yer aldığı defans new Top 100 olarak bilinen dünyanın en büyük 100 savunma ve havacılık şirketleri arasında 55. sıraya yükseldi 2018 yılında 1.8 milyar $’a Yaklaşan sipariş hacmi ile de dünyanın saygınlıkla tanıdığı milli gururumuz olan Aselsan heyeti yarın sabahtan itibaren gün boyunca önemli temaslar yapacak.
 
Milli Savunma Bakan yardımcısı ve önceki dönemlerde Elazığ milletvekili olarak görev yapan Şuay Alpayın himayesinde elazığ ticaret ve sanayi odası başkanı Asilhan Arslanve Fırat Üniversitesi ile Fırat Üniversitesi Teknokent işbirliği ile hazırlanan organizasyon için yoğun çaba ile önemli bir hazırlık yapıldı. Hatırlanacağı üzere sivil havacılık yüksek okulu kurulduktan sonra milli gururumuz Anka isimli İHA’lar Elazığ’da konuşlandırılmış Elazığ İHA ve havacılık açısından önemli bir merkez haline gelmiştir.
 
Savunma sanayi Müsteşarlığı önemli bir savunma zirvesini Elazığ’da gerçekleştirmiş Aselsan,Roketsan Fırat Üniversitesi Teknokent’de irtibat ofisleri açmış ve önemli savunma projeleri gündeme gelmiştir. Türkiye’nin altıncı savunma ve havacılık kümesi Suha kurulmuş, Jandarma genel Komutanlığının önemli havacılık unsurlarının önemli bir kısmı Elazığ’da konuşlandırılmıştır.
 
Bütün bu çalışma ve süreçler kapsamında Aselsan’ın milli ve yerli üretim stratejisi kapsamında bu faaliyet kapsamına girmek isteyen firmaların belirlenmesi için Aselsan ile Sanayi ve ticaret odaları ve kümelenme organizasyonları ile temaslar başlatılmıştır Aselsan tedarikçilerini belirlemek ve desteklemek için bu çalışmalar çok önem arz etmektedir Aselsan kendi bünyesinde atıl durumda olan çalışır durumdaki ekipmanlarını ihtiyaç sahibi olan firmalarla paylaşmakta büyük yatırım gerektiren özel test cihazlarını firmalara vermekte ve faydalanmasını sağlamaktadır.
 
Bunun yanında tedarikçi firmaların ihtiyacı olan finans için tedarikçi finans metoduyla da sorun çözen bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda  Aselsan heyeti ile yatırımcı ve işletmeciler arasında görüşmeler yapılacak,organize Sanayi bölgesindeki işletmeciler ziyaret edilecek ikili temaslar yapılacak,ticaret ve Sanayi odasında,Fırat Üniversitesi’nde ve teknoparkta bu gün akşam saatlerine kadar çok sayıda toplantı gerçekleştirilecek bu temasların sonucunda tedarikçi firmaların Aselsan’la işbirliği yapması ve projeler yaparak savunma sanayi alanında önemli gelişmeler sağlanması hedeflenmektedir.
07 Nisan 2019 Pazar, 20:12
609 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ASELSAN ELAZIĞDA