439 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Ana Arı Yetiştiriciliği Kursu Sertifika Töreni…
Ana Arı Yetiştiriciliği Kursu Sertifika Töreni…
Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü toplantı salonunda "Ana Arı Yetiştiriciliği Kursu" sertifika töreni gerçekleştirildi.
 
    Düzenlenen törene; İl Müdürü Turan KARAHAN, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Salim GÖKALP, Elazığ İli Arıcılar Birliği Başkanı Fırat CANBAY, Dr. Ali KORKMAZ ve çok sayıda arı yetiştiricisi katıldı.
 
    Ülkemizin dünyada arı yetiştiriciliği ve bal üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen İl Müdürü Turan KARAHAN;" İlimizde ilçeler de dahil olmak üzere bine yakın arıcılık yapan işletme var. Bu işletmelerde yılda ortalama bin ton civarında bal üretimi gerçekleşmektedir. İl Müdürlüğü olarak arıcılarımız için düzenlediğimiz kurslara gösterilen ilgi bizleri çok memnun etti. Kurslar sayesinde üreticilerimiz atadan kalma yöntemleri bırakıp, modern yöntemleri uygulamaktadır" dedi.
 
    İl Müdürü KARAHAN konuşmasının devamında arı yetiştiriciliği konusunda hazırladıkları proje ve desteklemelere değinerek;  " Katma değeri yüksek organik arıcılığı geliştirmek için dört ilçenin de dahil olduğu Organik Arı Yetiştiriciliği projesi uyguladıklarını,  Genç çiftçi projesiyle  arıcılık malzemeleri dağıtarak yeni işletmeleri ilimize kazandırdıklarını söyledi.
 
   Elazığ İli Arıcılar Birliği Başkanı Fırat CANBAY ise; "Son yıllarda arı ölümlerinde gerek ülkemiz,  gerekse ilimizde ciddi bir artış oldu. Özellikle bu ölümlerin önüne geçmek, ana arı kalitesini arttırmak, arıcılarımızın kendi ana arılarını yetiştirmesi adına kurslar düzenlendiğini belirterek, kursların arıcılara hayırlı olmasını diledi. CANBAY konuşmasının sonunda İl Müdürü Turan KARAHAN'a arıcılık sektörüne vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür etti. 
 
     Sertifika töreninin ardından arıcılara Dr. Ali KORKMAZ tarafından "Bölge Arıcılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri" konusunda konferans verildi.
14 Eylül 2018 Cuma, 12:20
439 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Ana Arı Yetiştiriciliği Kursu Sertifika Töreni…