322 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Altına Yatırım Zamanı
Altına Yatırım Zamanı
Cumhuriyet altının 1850 liradan 1400 liraya seviyelerine kadar düştüğünü hatırlatan Elazığ Kuyumcular Odası Başkanı ÇAKMAKÇI “ Altında yaklaşık 450 liralık bir düşüş oldu. Vatandaşlarımız gözlerini kapatıp hiç düşünmeden altına yatırım yapabilirler. Uzun vadede altında yeniden yükseliş bekliyoruz” dedi.
 
Elazığ Kuyumcular  Odası Başkanı Fikret ÇAKMAKÇI, altın fiyatlarında son birkaç aya oranla ciddi oranda düşüş yaşandığını söyleyerek  yatırım yapmak isteyen vatandaşları altın almaya devam etti. ÇAKMAKÇI “Amerikan Merkez Bankası 2018 yılı sonuna kadar faiz artırımına gitmeyecek fakat;  2019 yılında ne yapılacağı belirlenmediği için belirsizlik devam ediyor. Döviz ve altında şuan düşüş devam ediyor ve bunun en önemli sebeplerinden biri de iç piyasadır.  Rahip Brunson’ın sahip bırakılması Amerika’yla olan ilişkilerde yaşanan düzelmeler  döviz ve altın piyasasındaki düşüşte etkili oldu.  Balon olarak tabir ettiğimiz Amerikan dolarının  7 lira 20 kuruş seviyesine yükselmesi ve faizlerin yükselmesiyle birlikte  piyasalarda daralma meydana geldi. Kuyumcular pasajının kalabalık olması inanın dışarının soğuk olmasından kaynaklı,  müşteri anlamında kimse gelip gitmiyor.
 
Vatandaşımız  elindeki TL’yi  altına yatırmasını öneriyoruz
 
Biz uzun vadede her zaman olduğu gibi yatırımcıları altına yatırım yapmaları konusunda çağrıda bulunan  ÇAKMAKÇI “Cumhuriyet altının  1850 liradan 1400 liraya seviyelerine kadar düştü. Yaklaşık  450 liralık bu düşüşü vatandaşlarımız fırsata çevirsinler. Altın uzun vadede   her zaman en iyi yatırım aracı olmuştur. Yaşlılarımızın “yastık altı” yatırımı her zaman kârlıdır. Yatırımcılar hiçbir zaman kısa vadede kâr  etmeyi düşünmesinler.  Altın ya da döviz alımında hiçbir şekilde ben bugün alayım yarın para kazanayım  düşüncesine kapılmasınlar.  Merkez Bankasının şuan için herhangi bir şekilde piyasaya sürmedi. İç piyasadaki daralmanın seçim süreci bitene kadar devam edeceğini bekliyoruz. Seçim sonrasında altın ve döviz fiyatlarında yükseliş bekliyoruz. Özelikle altındaki yükselişi ons bazında bekliyoruz.  Enflasy son oranları % 20 civarında, elindeki TL’yi altına çevirmelerini öneriyoruz.
 
Sezonumuz Kötü Geçti
 
En çok altın sattığımız yaz aylarında işlerinin kötü geçtiğini ifade eden ÇAKMAKÇI “  Bizim en büyük sıkıntımız krizin biz kuyumcuların  en çok iş yaptığı  sezona denk gelmesiydi. Altının gramı 270 lira bandındaydı. Vatandaşlar 4 adet bilezik alacaklarına 2 tane bilezik almak zorunda kaldı. Vatandaşlarımız istediği ölçüde alışverişlerini yapamadı.  Her yıl gurbetçilerimiz önemli ölçüde alışveriş yapardı. Bu yıl Euro fiyatı yüksekti fakat; altında yüksek olunca bizim  altın alışverişi yapamadılar. Öte yandan   Euro 8 lirayı bulunca gurbetçiler diğer her türlü alışverişini yaptılar. Birçok farklı sektördeki esnaflarımıza ciddi katkısı oldu. 
 
04 Aralık 2018 Salı, 17:59
322 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Altına Yatırım Zamanı