601 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
"Allah, bir daha bu millete istiklâl marşı yazdırmasın”
Allah bir daha bu millete istiklâl marşı yazdırmasın
 
"12 Mart 1921 tarihinde oy çokluğu ve alkışlar içinde defalarca okunarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde Milli Marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı, aziz milletimizin diriliş destanıdır. 
 
Kurtuluş Savaşı yıllarında maddi ve manevi zorluklarla mücadele eden ecdadımızın ortak duygusunun, inancının sembolüdür.
 
Anadolu'da tüten son ocağa, alınan son nefese, istiklal elde edilinceye ve hürriyet kazanılıncaya kadar mücadele azminin ifadesi ve Türk Milletinin vatanına ve hürriyetine göz dikenlerle mücadele kararlılığının ilanıdır İstiklal Marşımız.
 
Türk milletinin kendisini esir etmek isteyen güçlere karşı topyekûn verdiği bir savaş ile milli benliğini kurtardığı ve bağımsızlığa olan tutkusunu destanlaştırdığı istiklal mücadelemiz, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un muhteşem mısralarıyla ebedîleşmiştir.
 
Merhum Mehmet Akif'in, "Allah, bir daha bu millete istiklâl marşı yazdırmasın” temennisiyle kaleme aldığı İstiklâl Marşı, milli mücadele ruhunu, Türk Milleti'nin vatan aşkını, bağımsızlığa olan inancını en güzel biçimde ifade etmektedir.
 
İstiklal mücadelesiyle bağımsızlığını kazanmış bir millet olarak birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmeliyiz.
 
Bu vatanın hangi badireler neticesinde kurulduğunu genç nesillere aktarıp çocuklarımıza bu bilinci aşılamalıyız.
 
Bugün bizlere düşen görev, bu toprakları vatan yapan şehit ve gazilerimizin mirasına sahip çıkmak, ülkemizi Büyük Önder Atatürk’ün koyduğu hedeflerin ötesine taşıyabilmektir.
 
Bu düşüncelerle, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'nde İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabulünün 97. yıl dönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere bu destanı yazdıran tüm şehitlerimizi ve İstiklal Mücadelemizi destansı ifadelerle kaleme alarak ölümsüzleştiren İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy'u bir kez daha minnet, şükran ve sonsuz rahmetle anıyorum."
 
                                                                                                                                                 OSMAN ÖZÇELİK
                                                                                                                                                    ASKON ELAZIĞ  
                                                                                                                                                  ŞUBE BAŞKANI 
 
12 Mart 2018 Pazartesi, 00:54
601 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Allah bir daha bu millete istiklâl marşı yazdırmasın