22 Haziran 2015 Pazartesi, 1454 kişi okudu
AK-MİLLİ TÜRKİYE
İki hafta gibi bir süre ara verip bu köşeden yazmadım.
 
Seçimlerden çıkan sonuçlardan mantıksal olarak değil, vicdani olarak yazılar yazacağımdan ve aslında gerçek seçimin iki hafta gibi sürede ortaya çıkacağını düşündüğümden yazmadım/yazmak istemedim.
 
Türkiye genelini yorumlamam gerekirse Ak Parti’nin temelde terör sorununu engellemek için bunca zaman çaba harcaması gerçekten güzel, ancak burada tartıştığımız şey yöntemin yanlış mı doğru mu olduğu olacaktır.
 
Özellikle ‘Kürt Sorunu’, ‘Kürt Açılımı’, ‘Demokratik Açılım’, ‘Demokratik Çözüm’ gibi isimlerle anılan yöntemler gerçekten etkili oldu mu, hiçbir katkısı olmadı mı ya da daha da kötü mü olduğunu bir türlü çözemiyorum.
 
Mantıksal olarak bakıldığında Türkiye’de yaşayan Kürtlere, cumhuriyet tarihinde en çok imtiyaz tanıyan dönem Ak Parti döneminde olmuştur. Sonucu olarak da evet şehit sayımız nerdeyse sıfıra indi.
 
Yine cumhuriyet tarihinde Ak Parti ilk defa üç dönem tek başına iktidar gelmiş oldu.
 
Ancak son zamanlarda Türkiye’de, Ne mutlu Türk’ümyerine, Ne mutlu Müslümanım diyene naraları attırılıp milliyet kavramına girmeyin hepimiz Müslümanız dendiriliyordu.
 
Türkiye üniter bir Türk devletidir. Osmanlı’nın örnek alınması isteniyorsa bunu ilk olarak Türklüğü ikinci plana atarak olmaz.
 
Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslarda baskın rol oynadığımızda işte o zaman gerçek bir güç olabiliriz. Tabi bunu da yine Türklüğümüzü atarak değil.
 
Tekrar seçimlere dönecek olursak, seçimlerden önce de hep dedim bu ülkede insanların milli benlikleri Türklüklerini akıllarından çıkartmaya çalışırsanız, etnik milliyetçilik bu ülkede azınlıklarda artacaktır.
 
Sonuç olarak görüldü ki yine cumhuriyet tarihinde ilk defa kendini sosyalist halkçı olarak tanımlayan ama aslında etnik milliyetçi bir parti barajı aşarak meclise girdi. Bunun yanında Türkiye’nin milliyetçi partisi MHP’de oyunu artırarak mecliste yerini aldı.
 
Bu kadar yapılan çabalar ya yanlış sonuç verdi ya da bugün bu tablo kurulması isteniyordu ve başarıldı.
 
Bunun iki açıklaması olabilir ilki, ya tarih tekerrürden ibarettir diyerek 1915 önceleri verilen imtiyaz sonuçlarındaki sorunları yaşıyoruz ya da bu sayede Türkiye’de kimlerin şahin kimlerin serçe olduğunu ayırt edeceğiz…
 
Bunların hepsini bir kenara bıraksak dahi Türkiye Osmanlı’dan, cumhuriyetin bu dönemine kadar birçok ders çıkarmış olan yüce bir milletin yüce bir devletidir.
 
Dış politika hariç içeride çok fazla hata yapacağını da düşünmüyorum. Çünkü bu ülkede ne kadar hükümetler gelip geçse de hükümetlerin üzerinde bir karar organı olan devlet vardır.
 
2014 yılında Rusya tarafından işgal edilen Türki devlet Kırım’da sorunların arttığını sürekli takip ediyoruz. Bu konuda cumhurbaşkanımız bölgeye insan hakları heyeti gönderip rapor istedi ve bu raporu Rusya Başkanı Putin’e anlatarak bölgedeki baskıların kaldırılmasını istedi. Bölgede ciddi bir maddi ve manevi kaos var, işte Türkiye olarak büyük güç olmak istiyorsak Kırım’daki sorunu çözerek başlayabiliriz.
 
Ak Parti – MHP koalisyonu geliyor gibi görünüyor. İyi mi olacak kötü mü olacak bilemiyorum. MHP mevcut konjonktürde tek başına iktidara gelemeyeceğini biliyoruz, benim gördüğüm kadarıyla MHP çok iyi bir siyasi zekayla kendi üzerinde oyunlar oynanmak istese dahi bunu tersine çevirip kendi lehine dahi çevirebilir.
 
Sonuçta Ak Parti ilk defa koalisyona girecekken, MHP bu konuda tecrübeli ilk yaptığı hataları tekrardan yapmayacaktır.
 
Bu ülkede herkes demokratik çerçevede istediği partiyi destekleyebilir ancak partiden önce devletimizi düşünmek önceliğimiz olmalıdır.
 
Hadi bizden bir önceki neslepartizancılık konusunda bir şey demiyorum da, yeni okumuş nesle bu hakkı tanımıyorum.
 
Siyaseti takip etmek istiyorsak, tartışmak istiyorsak, sadece destek verdiğimiz parti yanlısı TV kanalını, radyoyu, gazeteyi, kitabı takip ederek hiç mi hiç tartışamayız.
 
Bu ülkenin gençliği eskiden dış mihrakların oyununa gelirdi şimdi görüyorum ki iç mihraklarınkine.
 
Kimseye açın cumhuriyet döneminden itibaren ki siyaseti okuyun demiyorum ancak fikirlerimizi açalım karşı tarafı da anlamak isteyelim bu ülkede inanın çok az bir kesim dışında herkes bu ülkeyi seviyor.
 
Siyaset yüzünden kin gütmenin anlamı yok biz biz olalım, kendimizi bilelim, etrafımızı bilelim, özümüzü bilelim, benliğimizi bilelim, birbirimizi anlayalım işte o zaman hem Türkiye hem de bizler kazanacağız.
 
Anekdot: Biliyorum bu yazımı okurken hangi partiye vuracağımı büyük merakla bekleyenler var ama sizler gibi parçalayıcı değil birleştirici olacağım.
 
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
AK-MİLLİ TÜRKİYE