542 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
AGİDER’DEN PROF. DR YASEMİN AÇIK’A YILIN LİDER KADINI ÖDÜLÜ
AGİDER’DEN PROF DR YASEMİN AÇIK’A  YILIN LİDER KADINI ÖDÜLÜ
TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı, ELİKAD Başkanı ve Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, girişimcilik ve sivil toplum çalışmaları nedeniyle, Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği tarafından Yılın Lider Kadını ödülüne layık görüldü. 
 
Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) 7. kuruluş yıldönümünde, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) İş Dünyasında Kadın (İDK) Komisyonu Başkanı, Elazığ İş Kadınları Derneği (ELİKAD) Başkanı ve Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık’a, girişimcilik ve sivil toplum çalışmaları nedeniyle Yılın Lider Kadını ödülünü verdi.
 
Elazığ doğumlu olan Prof. Dr. Açık, lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde, doktora eğitimini ise akademik görevini de yürüttüğü Fırat Üniversitesi’nde tamamladı. 1999 yılında Doçentlik, 2005 yılında ise Profesör unvanı alan Prof. Dr. Açık, 1997 yılında İngiltere’de Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ve Epidemioloji Bölümü’nde çalıştı. 
 
2008 yılında Elazığ’daki girişimci kadınları bir araya getirerek kadın girişimci sayısını artırmak ve kadınların toplumdaki yerinin iyileştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Elazığ İş Kadınları Derneği’nin (ELİKAD) kurulmasına öncülük eden Prof. Dr. Açık, halen bu derneğin başkanlığını yürütüyor. 2011 yılında ise çimento sektöründe girişimciliğe imza atarak, Elazığ’da faaliyet gösteren Seza Çimento’yu kuran Açık, TÜRKONFED çatısı altında sürdürdüğü çalışmalarıyla da kadının güçlendirilmesi projelerinin başkanlığını yürütüyor. “Kadının Çok Yönlü Güçlendirilmesi” projesi kapsamında Anadolu’da iş kadınları dernekleri ve federasyonlarıyla çalışmalar yürüten TÜRKONFED İDK Komisyonu ayrıca, kadının istihdam engellerini ve iş hayatındaki konumunu analiz ederek, konunun taraflarına çözüm önerileri sunan İş Dünyasında Kadın raporlarını da hazırlıyor. 
 
25 yıldır sivil toplum kuruluşlarında aldığı rollerle, kadının hem ekonomik hem de sosyal hayatta etkinliğinin artırılması için çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Prof. Dr. Açık, şöyle konuştu: “Güçlü kadın güçlü toplum, güçlü ekonomi ve güçlü demokrasi demektir. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların istihdamının artırılması ve ekonomik hayatta çok daha etkin var olmaları, sürdürülebilir büyümeye katkı sunacak, çok daha güzel bir geleceğin inşasında temel yapı taşı olacaktır.”
 
12 Mart 2018 Pazartesi, 15:28
542 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
AGİDER’DEN PROF DR YASEMİN AÇIK’A YILIN LİDER KADINI ÖDÜLÜ