393 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
4 KM ASFALT İSTİYORUZ
4 KM ASFALT İSTİYORUZ
 
Elazığ’ın ilk korucu köyü olan Kayahisar köyü 2 şehit, 2 gazi verdi;Teröre geçit vermedi.İlçe ile bağlantıyı sağlayan yol yapılmadı.
 
Elazığ’ın Palu ilçesine bağlı Kayahisar köyüne bağlantı sağlayan yolun 4 Km'lik bölümünün asfalt olmaması nedeniyle köy halkı büyük bir zorluk çekiyor.Köy sakinleri il genelinde ilk güvenlik korucusu olan köy olduklarını ifade ederek 2 şehit ve 2 gazileri olduğunu söylediler.
 
Arıcak, Alacakaya ve Kovancılar ilçeleri, 5 bin yıllık bir tarihi olan, Palu ilçesine bağlıydılar. 1980'li yıllarda bu beldeler ilçe oldular. KayahisarKöyüde Arıcak ilçesine bağlandı. O dönemde Palu’ya bağlı olan Kayahisar köyü Palu’da mı kalsın? Arıcak ilçesine mi bağlansın?Tartışmaları yapılırken, Palu Arıcak arasında bulunan Tırnik mevkiinde yaşanan çığ felaketleri göz önünde bulundurularak, Arıcak ilçesine bağlanmıştı. 2009 yılında Arıcak ilçesinin yolu Alacakaya ilçesi tarafından yapılınca,Kayahisar köyünün Elazığ bağlantısı çok uzak oldu.Köyün irtibatı da Palu, Kovancılar ve Elazığ ile olduğu için 23 Haziran 2019 tarihinde yapılan bir referandum ile Kayahisar köyü tekrar Palu’ya bağlandı.
 
4 KM ASFALT İSTİYORUZ
 
Palu- Arıcak yolu,karayolları ağından çıkarılarak İl Özel İdaresi ağına verildi. İl Özel İdaresi tarafından çığ bölgesi olan Palu-Arıcak yolu yapıldı, Tırnik bölgesi yolu yenilenerek ulaşıma açıldı. Ancak 4 km lik bir kısmın asfaltı yapılmadığı için Kayahisar köylüleri büyük sıkıntı çektiklerini ifadeederek,” Bizim köyümüz Elazığ’da ilk korucu olan bir köy, Devletine bağlı bir köy. Teröristler defalarca denediler köye giremediler. Şehit verdik ama teröre geçir vermedik. Arıcak ilçesine bağlıydık, Arıcak yolu köyümüzden geçiyordu, Yol değişince köyümüz Palu’ya bağlandı ve ulaşımda zorluk çekiyoruz. Bölgemizde kış çok zor geçiyor kar yağdığında yollar kapanıyor. 4 Km'lik bir bölümün asfaltı yapılmadı. Zorlukla ulaşım sağlıyoruz” dediler.
 
DEVLETİMİZE BAĞLI BİR KÖYÜZ
 
Köy muhtarı İbrahim Saylan Palu Bağlantısı olan yolun Tırnik mevkiinde yol yapımı tamamlandı. Köyümüze yakın bölümde 4 Km'lik bir bölüm asfaltsız kaldı. Programa alındığı söyleniyor ama bir türlü yapılmadı. Ulaşımda büyük zorluk çekiyoruz. Köyümüzün coğrafi durumu göz önünde geçimimiz güvenlik köy koruculuğu ve arıcılıktır. Biz devletimize bağlı bir köyüz. İlk güvenlik koruculuğu alan bir köyüz. Köyümüzde PKK saldırısı püskürtüldü 2 şehit verdik iki köylümüzde gazi oldu. Tek sorunumuz bu yolun yapılmasıdır bu konuda devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz” dedi.
 
13 Ekim 2019 Pazar, 17:07
393 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
4 KM ASFALT İSTİYORUZ