08 Mart 2019 Cuma, 470 kişi okudu
KEREM SEÇER
31 MART SEÇİMLERİ STK VE PARTİLER
Sn Cumhur başkanının Elazığ'a gelecek olması nedeniyle iktidar partisi Elazığ il başkanlığı ve Belediye Başkan adayı ani bir karar ile Elazığ da ki Sivil toplum örgütleri platformu aracılığı ile bir toplantı tertipleyerek Reise sunmak için Stk lerin Elazığ sorunları ve onlara çözüm yolu olabilecek  diye  için sunduğu projeleri tesbit etmeye çalıştılar.
 
Evet Bu toplantıdan amaç Elazığ ve sorunları ise, bu sorunların kökten çözümü için nasıl bir adım atılmalı.
 
Reis sık sık Stk lere övgüler yağdırıp  Onlarla birlikte hareket ederek katılımcı bir demokrasiden bahis etse de, Ne acıdır ki Stk ler proje üretme yerine adta il örgütünün talimatları doğrultusunda çalışan birer arka bahçe vazifesi gördüler.
 
zira Elazığ da, Faaliyet gösteren  üç platform var iken sadece sivil toplum örtleri platformmunun bu toplantıya çağrılması bu düşüncemi teyid eder niteliktedir.
 
Evet Elazığ da  Doğu anadolu sivil toplum örgütleri platformu ( Dastbir ) bun dönem başkanlığı Elazığ da olduğu halde çağrılmaması,
 
Ha kezza,  bir çok stk ile birlikte hareket eden   El Hak platformu ( El-Hak ) ın davet edilmemesi tam katılımlı bir sivil toplum örgütleri olmayıp sadece  arka bahçe diye adlandırılan  stk platformundan  ki en son  150 civarında üyesi olduğu ilan edildiği halde  yeni dönem sözcüsü seçiminde  56 stk nin katıldığı,  ve  bu yapılan toplantıya da  takriben 30 civarı stk katılım sağladığı platformun kendi paylaştığı fotolarda görülmektedir.
 
bu kadar az bir katılım ve bu katılmda  Reise sunulacak herhangi bir projenin var olmasına inanmak akıllara durgunluk verir.
 
 
 
Siyasi partiler kuruluş amacı olarak ülkeye ve halka en iyi şekilde bir hizmet anlayışı sunmak, Oy aldığı seçmen kitlesinin düşüncelerini,inanç sistemlerini,ekonomik,sosyal ve kültürel yönlerde en üst düzeyde temsil etmek içindir.
Fakat günümüzde siyasi partiler bu amaca uygun bir gidişat sergilemedikleri, Aksine yandaş çıkar Çevreleri ile işbirliği yaparak daha fazla ekonomik güce sahip olmanın, bir dönem Mv liği yapsa bile o bir dönemde elde ettigi ekonomik güç ile Aile yapısının bile değişerek daha modern ve daha zengin elit bir kitle arasına katıldıkları herkes tarafından bilinen bir gerçek olarak zihinlere yerleşmiştir.
 
siyasi partilerin Eğer gerçekten amacı ülke ve halka hizmet etmek ise, O partilerin üzerinde oluşan şaibelerden arınması için bir sistem öneriyorum.
 
Önereceğim bu sistem ciddi manada uygulanacak olursa inanıyorum ki hem partilerin ve partiler tarafından aday gösterilerek seçilen veya seçilmeyen adaylar üzerinde hiç bir şaibe söz konusu olmaz.
 
Şöyle ki, Sivil Toplum örgütleri yarı resmi birer kurum oldukları, ve bu Sivil toplum örgütleri değişik çatılar altında tabelâları altında binlerce kişinin düşünce dünyası, Ekonomik, sosyal ve kültürel konularda temsil ettikleri düşünülerek böyle bir toplantı tertip edildi ise,
O halde, Siyasi partiler gerek M.V. adayı gerekse yerel yönetimlerde Belediye başkan adayı, il genel meclis adayı, belediye meclis adayı tesbitinde, sivil toplum örgütleri ile birlikte hareket ederek bulundukları ilde faaliyet gösteren ayrım yapmadan tüm stk temsilcilerinin katılımını sağlayarak, 
 
Önce bu STK. temsilcileri kendi aralarında kendilerini temsil edecek 20 stk ( bu rakam illere göre değişebilir bu küçük iller için örnektir) temsilcisi Seçmeli  ve, 
Bu seçilen STK temsilcileri o ilde M.V. adayı, Belediye başkanı,il genel meclis üyesi ve belediye meclis üyesi için Siyasi partilerden seçime girecek Adayların belirlenmesinde kilit konumunda  olmalı.
STK lerin önerdiği Bu adaylar Seçimde Partilerin belirlediği aday olarak değil Halkın tam temsilcisi olan STK lerin İttifak ederek belirlediği adaylar olacak ve bu belirlenen adayları hangi siyasi parti kabul ederse o partinin listesinden seçime girmeli.
 
diğer yandan STL ler,  kendi aralarında kurdukları komisyonlar aracılığı ile  il için önerdiği projeleri Hükümet tarafından hayata geçirmeli,  
 
Böylelikle Siyasî partilerin halkta karşılık bulması yanı sıra üzerlerinde şaibe olmamasının önüne geçilerek  katılımcı bir demokrasi sağlanmış olur,
 
Aksi durumda  Parti il başkanlarının  belirlediği aday ile girilecek seçimin hüsran ile biteceği  gerçeğini  31 mart yerel yönetimler seçiminde Tüm Türkiye de ve Elazığ da gerçekleşeceğine  şahit  olacağız. 
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
31 MART SEÇİMLERİ STK VE PARTİLER