06 Kasım 2019 Çarşamba, 436 kişi okudu
KEREM SEÇER
3 KİTAP FUARININ ARDINDAN
27 Kas 2017 Günü İl Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde Bir kampanya  başlatıldı, Kampanyada  Slogan olarak ELAZIĞ HERYERDE OKUYOR.
 
Oldukça Janjanlı bir slogan seçilmiş ve Şehrin Protokolü Kampanyayı Tanıtmak için kameralar karşısına geçmiş ve iddialı beyanatlarda bulunuluyordu.
 
Ardan İki yıl geçmişti, Hakikatte  Elazığ Okuyor mu? okumuyor mu? bunun tescili olarak Açılan Kitap fuarlarına Gösterilen ilgi-alaka  ve kitap-eser satışı ele verir.
 
Bakıyoruz....Üçüncüsü düzenlenen Elazığ Kitap fuarını ziyaret eden insan sayısı  120 bin civarı, Bunların dörtte biri okullardan getirilen çocuklar, geri kalan dörte üçlük kesimin dörtte  iki buçuğu sadece  gezmek fotoğraf çekmek-çektirmek, geri kalan kısım ise  Kitap yerine, eser alıp yazarına imzalatmak  için geldiğini gözlemledim on gün günlük Fuar süresince.
 
üçüncüsü Tertiplenen Kitap Fuarı, Geçmiş iki fuardan ve Belediye Başkanımız Sayın Şerifoğulları'nın ilk kitap fuarı olmasına rağmen daha profesyonelce hazırlanmış, zahiren bakıldığında, Fuarlarla pek hasbuhal olmamış Şehrimize göre eksiklerin gözükmediği ( Fakat kendimce tesbit ettiğim eksikleri aşağıda yazacağım) bir Fuar olmuştur. Bundan dolayı Başta sn Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları'na, Fuarın organizatörlüğünü yapan Batı kitap kırtasiye sahibi Mustafa Batı'ya  ve İMC organizasyona teşekkür ediyorum.
 
Ayrıca İl Milli eğitim Müdürümüz Sn Feyzi Gürtürk'e de Okullardan Öğrencileri Öğretmenler gözetiminde Kitap Fuarı Gönderdiği için.
 
Yine Belediye Başkanımız Sn Şerifoğulları'na, 30 yayın evi temsilcileri için sivricedeki belediye tesislerinde Konaklama, sabah kahvaltısı, gidiş dönüş ulaşımlarını sağlaması  yanı sıra Elazığ'daki Tüm Okullardan öğrencilerin Fuara getirilip geri götürülmesi için otobüsler tahsis ettiğinden dolayı bir kez daha teşekkür ederek Fuar hakkında gözlemlerime  geçeyim. 
 
 
Kitap Fuarına 70 kadar  Yayın evinin katıldığı Fuarda, Kitap reyonu sadece bir tane olması (*), geri kalan 69 reyonun Eserlerin matbualaştırılıp sergilendiği Fuarda,  Rağbet gören eserlere de değinecek olursak,%60 gibi bir çoğunluğu Duygulara hitap eden- Şiir-edebiyat-roman türü eserler olduğu, 
bunu takip eden %20 lik ikinci kesim Çocuk eserleri, 
 
%10-15 gibi Milliyetçi söylemlerle duygulara hitap eden eserler oluştururken, 
 
Fikir-Düşünce ve Din Eksenli eser ve Kitaplara rağbet ancak %5 civarı olmuştur.
 
Bu şu demektir 120 bin ziyaretçinin sadece 15 bin kişinin bir eser aldığı, Bu durumda Açılış konuşmasında bir konuşmacının tırnak arası olarak söylediği gibi ELAZIĞ OKUMUYOR sonucuna  götürür bizi.
 
Okuyucu kardeşlerim haklı olarak, Bu sonuç ve istatistik'lere nasıl vardın? diye sorabilir.
 
İzdihamın olduğu yayın evleri ve  imza ve söyleşi yapan yazarlar la.
Mesela,  Kahraman Tazeoğlu, Hatice Kübra Tongar ile Aşkım Kapışmak gibi yazarların söyleşilerinde 120 kişilik salonda iğne atsan yere düşmez iken, Yavuz Bahadıroğlu gibi  bir Türk hikaye ve roman yazarının söyleşisi iki elin parmak sayısı kadar olmayışı, Buna ilaveten imza gününde yine aynı durumların yaşanması  bu sonucu çıkarmama sebep olmuştur.
 
Buraya kadar 3.Kitap Fuarında gözlemlediğim durumu özetlemeye çalıştım, Bir kaç cümle de  Fuarda gördüğüm Eksikleri üzerine  kurayım.
 
1 ve 2. Kitap fuarlarına nazaran daha derli toplu ve profesyonel bir yaklaşımla düzenlenen 3.Kitap fuarında Göze batan eksikler, 
1. Açılışı yapıldığı Gün ve  an dışında Şehrin üst düzey Bürokratlarının  fuar süresince uğramaması  
 
2. Fuar Çadırının mevsim itibarı gözetlenerek ısıtma durumu yapılmadığı için bir çok yayın evi temsilcilerinin soğuk hava nedeniyle hasta olması.
 
3.Fuara katılım sağlayan 70 civarı yayın evi içerisinde Elazığ dışından gelen yayın evi temsilcileri için yetkililer tarafından yanlarında bir rehber koyulmaması
( Bu konuda Türkiye de değişik illerde yapılan kitap fuarlarını zaman zaman gezmiş biri olarak orada gördüklerim, Fuarı tertipleyen Valilik veya Belediye, her yayın evi temsilcisinin yanına  bir kişi aracıyla birlikte koyar, fuar süresince o kişi yayın evinin dışarı ile olan irtibatını sağlardı )
 
4. Fuar alanında tahsis edilen reyonların fiyatının yüksek olması.
 
5. Fuar süresince ildeki resmi kurum müdürlerinin periyodik aralıklarla fuar alanına  gelip yayın evi temsilcileri ve yazarlarla  görüşerek şehrin tanıtımı ve kendi ilgili birimleri hakkında şehirdeki çalışmaları aktararak  ülke genelinde  birer fahri Elazığlı olmaya aday yazarlar edinmesine katkı sağlamamaları.
 
6.Fuar alanında Fuar süresince sağlık hizmeti verecek bir kabin ve sağlık personelinin  olmayışı. gibi eksikliklerin Gelecek Fuarda göz ardı edilmemesini temenni ediyorum.
 
Son cümle olarak İlk Emri OKU olan bir Kitabın Muhatabı Olan bizler Her şeyden önce kadim bir medeniyet, Köklü bir ilim irfanın tedris edilip telif eserler ile Mezopotamya uygarlıklarına yön veren ecdadın  yaşandığı bir şehrin insanları olarak, Okuma alışkanlığımızı yeniden elde etmek amaçlı, Şehrimizde KAYED gibi  eser Mütalaasının yapıldığı kitap okuma atölyeleri açılmalı, Sivil toplum Örgütleri haftanın en az bir günü topluma açık olarak kitap okuma programları  düzenlemeli yanı sıra  Bu tür Fuarların sık aralıklarla yapılması, Okur yazar ilişkilerinin pekişmesi ve kaynaşması sağlanacağını düşünüyorum.
 
Selam ve Dua İle...    
 
(*) Kitap derken KUR'AN  ve Kuranın tefsir-tevil-tedkik- vs. gibi ana kaynağın kuran olduğu eserlerdir.
 
Eser ise  yazarın kendi düşünce dünyasından geçenleri kaleme aldığı matbuu eserdir. bunlara kitap denilmez.
 
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
3 KİTAP FUARININ ARDINDAN