322 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
2018’İN İŞSİZ SAYISI 25 BEŞ BİN
2018’İN İŞSİZ SAYISI 25 BEŞ BİN
Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Elazığ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü. Abdullah Balcı. 2018 yılı içerisinde müdürlüklerinde yaptıkları çalışmaları değerlendirdi.
 
2018 yılının ocak ayında bizim 17.628 işsizimiz vardı. Bugün 31 Aralık 2018 yılının sonunda biz bunu -3.959 kişi eksiye düşerek işsizlerimize destek olduk. Ne oldu işsizlik sıfıra indi mi? İnmedi. Yani bizim yılın başında 17.000 işsizimiz vardı, yılın sonunda 21.500 kişiye işkurun sıcak elini dokundurduk. Bunun birçoğunu işe yerleştirdik. Ama hala bizim 25.000 civarında Elazığ’da işsiz vatandaşlarımız var. Bize 2018 yılında 61.161 kişi ziyaret etti kurumumuzu. Bizden daha iyi şartlarda iş istedi. Hiç işi olmayanlar bizden iş istediler. Biz özel sektör piyasasındaki iş yerlerini ziyaret ederek 7.229 iş yerine ulaştık. Bu iş yerlerini ziyaret ettik. Bunlara rehberlik yaptık. Açık iş taleplerini alıp bizdeki işsizlerle iş arayanları buluşturduk. Burada işverenlerimizden 18.513 açık iş talebi aldık. Bunun 9.348 kişisini buluşturup işe yerleştirdik. Yani iş kurun desteğiyle 9.348 kişinin kalıcı istihdamını sağladık, işe yerleştirdik. Burada bizim aktif iş gücü programlarımızda işin başında, işini öğrenmek isteyen, iş arayanlara ve işverenlerimize biz iş başı eğitim programı uyguladık.” Dedi.
 
KONULAN HEDEFİN ÜZERİNE ÇIKTIK
 
Balcı Kurumun koyduğu hedefin üzerine çıktıklarını ifade ederek,” Kurumumuzun bize hedef koyduğu Elazığ ili için 2.250 kişiyi hedef koymuştu. Allaha şükür biz yılın sonunda 908 firmaya, iş yerine 2.685 kişi iş başı eğitim programından işe yerleştirdik. %50 istihdam garantisiyle biz iş başı eğitim programlarını düzenliyoruz ama Elazığ’daki işverenlerimiz sağ olsun ihtiyaçları kadarını bizden talep ettiler. Yani %50 istihdam istememize rağmen %100 istihdamla ekonomiye katkı sundular. İşverenlerde işe aldılar. Burada bizim bir de mesleki eğitim kurslarımız var. Yani işin başında, işi öğrenerek bir meslek sahibi olup, iş yerine kalifiyeli bir eleman yetiştiriyoruz. Burada hizmet sektöründe 3 ay, imalat sektöründe 6 ay işverenlerimize destek olduk. Mesleki eğitim programlarından da genel müdürlüğümüz bize 1.200 hedef koymuştu, biz bunu 2.219 kişiyle tamamladık. Yani işverenlere sıfır maliyette eleman yetiştirdik. Tabi buradaki elemanı neye göre, mesleği neye göre yetiştiriyoruz. Milli eğitimin programlarında, hayat boyu öğrenme programlarında hangi meslek hangi sürede öğrenilir. Bu milli eğitimden bu programlara uygun olarak biz ilerledik. 9.348 kişiyi elinden tutup işe yerleştirdik, 2.685 kişiyi iş başı eğitim programlarından destek olup işe yerleştirdik, 2.219 kişiyi mesleki eğitim programlarından işe yerleştirdik, 6.518 de toplum yararına programlarda 6 ay destek olduk.” Diye konuştu.
 
ELAZIĞ 81 İL ARASINDA İLK 10 ‘DA
 
İş Kur müdürü Abdullah balcı Elazığ iş kur Müdürlüğünün 81 il arasında ilk 10 il içerisinde olduğunu belirterek,”  Tabi burada 817 kişi de kendi işini kurmak isteyip de kurabilmesi için girişimcilik kursları düzenledik. Burada da 817 kişiye biz girişimcilik belgesi verdik. KOSGEB ve sivil toplum kuruluşlarıyla, belediyemizle, halk eğitim müdürlüklerimizle girişimcilik belgesi düzenledik. Bu girişimcilik belgesinin kişilere ne faydası var, kendi işini kurmak isteyip de KOSGEB’den 50.000 lira hibe 100.000 lira faizsiz kredi alabilmelerinin olmazsa olmazlarından bir tanesi girişimcilik belgelerine sahip olması. Bu girişimcilik belgesi almak isteyen kardeşlerimize de günlük cep harçlığı ödedik. 25 TL. 4 günlük bir eğitimleri oluyor. Hem günlük cep harçlıklarını iş kurdan ödüyoruz. Tabi sigortasız, emekli olmayanlara bu destekleri veriyoruz. Tabi bu rakamları topladığınız zaman 21.587 kişiye dokunmuşuz. Yeterli mi değil ama biz 81 ilde istatistiklere baktığımız zaman çok şükür en başarılı iş kur il müdürlüklerimizden bir tanesi bu il 10’un içerisinde Elazığ il müdürlüğümüz var. Kalifiyeli bir ekiple çalışıyoruz. Bir ekip ruhuyla hareket ediyoruz. 35 kişilik meslek danışmanlarımızla sahalarda işverenlerimizin işçi eleman ihtiyaçlarını takip ediyoruz.” Dedi.
 
İŞSİZLİK MAAŞINI ALMAYA HAK KAZANAN 3 BİN 807 KİŞİ
 
Balcı işsizlik maaşı için müracaat eden 9 Bin 348 kişi olduğunu, İşsizlik maaşını almaya hak eden 3 Bin 807 kişi olduğunu belirterek,” Bize 2018 yılı başında 9.348 kişi bize müracaat etti. Kendi isteği dışında işini kaybeden vatandaşlarımız bunlar. Tabi ki biz bunların hemen hemen %80’nini işe yerleştirdik. Bu işsizlik ödeneği alırken bunların biz kendilerine uygun işleri bulup bunları işe yerleştirdik. Çünkü bunlar çalışma alışkınlığı kazanmış kişiler, işsizlik ödeneği alan kişiler. Piyasadan koparmadan, uzun süreli işsizler hanesine katmadan %80’nini işe yerleştirdik.
 
9.300 kişi müracaat etti ama burada işsizlik ödeneğini hak edebilmenin de bazı şartları var. İşten ayrıldığı tarihte geriye doğru son 3 yıl içinde 600 gün sigortalı olması gerekiyor ve en son ayrıldığı iş yerinden de 120 gün prim ödenmiş sigortalı günü olması gerekiyor. 2018’in rakamlarında en düşük işsizlik ödeneği 805 tl idi. En yüksek rakam da 1.615 tl idi. Yeni bu asgari ücretin artışıyla en az işsizlik ödeneği 1.015 tl, en fazla da 2.030 tl arasında değişiyor. Yani primini asgari ücretten yatıran bir kardeşimiz işten ayrıldığı zaman 1.015 tl işsizlik ödeneğini hak edecek, tavandan yatırdığı zaman ücretlerini en üst tavandan yatıran işçilerimiz de 2.030 tl işsizlik ödeneği ödendi.” Diye konuştu
 
ENGELLİ BİREYLERİN İSTİHDAMINDA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ
 
Abdullah Balcı engelli bireylerin istihdamında zorluk çektiklerini ifade ederek,” Yani burada bir de bizim İş kur olarak engelli kardeşlerimizin istihdamını sağlamak. Burada bizim en zorlandığımız husus Türkiye genelinde hepimizin sorunu İş kur İl Müdürlüklerinin engelli bireylerin istihdamında güçlük çekiyoruz. Burada genel müdürümüzün çok güzel bir uygulaması var 50 ve üstü sigortalı çalışan işverenlerimiz %3 oranında engelli birey çalıştırmaları gerekiyor. Yani 50 sigortalısı olan bir iş yeri 2 tane de özürlü çalıştırmak zorunda. Burada çalıştırmadıkları zaman biz bunların takibini yapıyoruz ve işverene çalıştırmadığı süreler için idari para cezası uyguluyoruz. Buda çok yüksek rakamlar değil çalıştırsa ödeyeceği rakamlar kadar ceza uyguluyoruz. İlimizde engelli çalıştırma açığı olup da kapatmayan hiçbir iş yerimiz yok Allah’a şükür. Hepsine bilgilendirmelerini yaptık. Kendilerine uygun engelli arkadaşlarımızla buluşturduk ve engelli açıklarını kapattık. Ama bu uyguladığımız idari para cezalarını Türkiye genelinde bir fonda topladık. Kendi işini kurmak isteyen engelli kardeşlerimize 50 Bin TL’lik bir hibe desteği sunuyoruz. Yani nakit olarak 50 Bin TL ödemiyoruz ama iş yeri kuruluş giderleri, kira giderleri, faaliyetine yönelik alacağı tesisatlara ve makinelere fatura karşılığında ödüyoruz. Gerçekten bu işi yapacak hevesli engelli kardeşlerimize bu desteği sağlıyoruz. Geçen yıl bu rakam 36 Bin TL idi. Güncel rakamlarla 2018 yılında bu rakam 50 Bin TL’ye yükseltildi. Yönetim kurulumuz 2019 yılında bu rakamı ne kadar tespit edeceğini hep beraber göreceğiz.
 
Ama şunu da söylemede geçemeyeceğim. İlimizin şöyle bir dürüstlüğü ve güzelliği var. Biz geçen yıl 9 proje gönderdik engelli arkadaşlarımızın. Bu 9 projede onaylanarak olumlu olarak geri dönüş yaptı. Burada daire başkanlarımızı misafir ederken, Elazığ’dan gelen o zaman 36 Bin TL’ydi rakam. 29 Bin TL’lik bir proje geliyor, eski yükümlü bir arkadaşımızdan. Ama arkadaşımızın talep ettiği rakam 25 Bin TL. Biz geri dönüş yaptık kendisine. Faaliyetiniz 29 Bin TL. Neden bizden 25 Bin TL talep ediyorsunuz? Kalan 4 Bin TL’yi nereden bulacaksınız? Bize cevabı benim biriktirdiğim bir bütçe var. Ben kendim için 29 Bin TL’lik bir proje hazırladım. 4 Bin TL’yi ben koyacağım. 25 Bin TL’ye ihtiyacım var bunu da devletimden talep ediyorum. Yönetim kurulu Elazığ’dan gelen bu engelli kardeşimizin bu talebi hepimizi duygulandırdı dediler. Buda bizim Elazığ’a bakış açımızı değiştirdi. Bizde bununla gurur duyduk Elazığ kadim şehir, aziz şehir, hakikaten insanlarımız çok değerli. Bunun yanında kamu spotu olarak çektiğimiz bir Esma kızımız var. İşitme engelli bir kardeşimizdi. Sayın bakanımızın Elazığ’ı ziyaretinde bu kardeşimizi işverenimizle buluşturduk. Bizden almış olduğu destekle şuanda kendi işinin patronu olmuş ve yanında sigortalı işçi çalıştıracak duruma gelmiş. Buda bizi mutlu ediyor.”  Dedi.
 
NOTER HUZURUNDA KURA ÇEKİYORUZ
 
Çevre temizliği, okulların temizliği ve kamusal alanlarda altyapını önlenmesi. Erozyonun önlenmesi, ormanlarımıza ağaç dikilmesi gibi programlar düzenliyoruz. 6 aylık bir süre. 2018 yılında 5200 kişiyle biz bu programları yürüttük. Şuanda bu programlar bitti. Bu programların kalıcı olma ihtimali yok. Bütçemiz geliyor. Biz bunları kura yoluyla belirliyoruz. Şuanda bize en objektif yol olarak bunu görüyoruz. Her insanımıza eşit mesafede olmak üzere, çünkü Elazığ’da farklı yapıda insanlar yok. % 100 olmasa da % 90 Doğu’nun kadirşinas insanları. Biz daha önceleri liste yöntemini kullandık. Sosyal yardımlaşmadan insanlarımızın durumunu kontrol ederek evleri kiramı, evlerinde sigortalı çalışan var mı? Gelir düzeyleri, çocuk sayılarını kontrol ettik. Ama 600 kişilik programa hiç geliri olmayan 1200 aile karşımıza çıktı. Arkadaşlarımızla yapılan istişareler ile bu programın amacı dezavantajlı gruplar. Eski yükümlü, engelli, uzun süreli işsizler, emeklilikte yaşı bekleyen kardeşlerimizi yaşı büyük olandan aşağıya doğru sıraladık. Buda tam kesin çözüm olmadı. Yine herkeste şüpheler oluştu. Birilerine yakın olanlar acaba bu programlardan daha mı çok faydalanıyor gibi düşüncelerde oluştu. Maalesef böyle olumsuz yönleri de oluyor. Bunda noter huzurunda kura çekerek vatandaşlarımızın şüphelerini gidermeye çalıştık. Siyasilerimiz gelip zaman zaman bu kura çekimlerini takip ediyorlar. Buda bizi mutlu ediyor. Mesela müftülük kura çekiminde biz katılımcılarımıza kuraları çektirdik.  Kurada çıkan kardeşlerimiz için 5 günlük bir başvuru süresi veriyoruz. Bu 5 gün içerisinde bize müracaat eden yalnız bununda şartları var. Müracaat tarihinde herhangi bir sigortası veya emekliliği olmayacak. Emekli ve sigortalı olanların başvurularını almıyoruz. Erkeklerde 35 yaş üstünü alıyoruz. Genç arkadaşlarımızı daha kalıcı işlerde istihdam etmek hedefindeyiz. Bayanlarda herhangi bir katılım şartı yok. Yine bu Ocak Ayı içerisinden program bekliyoruz. Şuanda aktif olarak 1500 kişi çalışıyor. Bir 1500 kişilik istihdam bekliyoruz.” Diye konuştu
07 Ocak 2019 Pazartesi, 00:04
322 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
2018’İN İŞSİZ SAYISI 25 BEŞ BİN