773 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
2017 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI
2017 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI
1986yılından itibaren Camiler Haftası olarak kutlanan, ancak2003 yılında devlet bakanlığının onayıyla adı‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ olarak değiştirilen haftanın verimli geçmesi açısından 2011 yılından itibaren de Camiler ve Din Görevlileri Haftasında toplumun ihtiyacı olan bir konu belirlenmeye başlanılmış, bu konu ekseninde hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir.
 
2017 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası teması ise ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’ olarak belirlenmiştir.
 
Camiler, İslam medeniyetinin kalbidir. Medeniyetimizde hiçbir şehir, camisiz, mabetsiz düşünülemez. Peygamberimiz (s.a.s.), Medine’ye vardığında ashabıyla birlikte Medine’nin kalbine derhal Mescidi Nebevi’yi inşa etmiştir. 
 
Mescid-i Nebevi, Medine’nin merkezi, medeniyetin beşiği olmuştur. İlim, irfan, ahlak, adalet, sevgi, saygı, şefkat, merhamet gibi değerler, dünyanın dört bir yanına dalga dalga bu kutlu mekândan yayılmıştır. O günden bugüne İslam beldeleri, camilerin etrafında şekillenmiştir. Hâsılı cami, şehrin ruhu olmuştur.
 
Camiler, varlığıyla İslam beldelerinin bağımsızlığının göstergesidir. Minaresiyle tevhidin sembolüdür. Ezanlarıyla şehadetin ifadesidir. Salâlarıyla bir milleti dirilten ve ayağa kaldıran merkezlerdir. Minberleriyle ilim, hikmet ve marifetin mekânıdır. Kürsüleriyle hak ve hakikatin sesidir. Mihraplarıyla gönlümüzü esir almaya çalışan günahlara, öfke, kin, nefret gibi her türlü kötülüğe karşı bir mücadele yeridir. 
 
Camiler, bulundukları beldede yaşayaninsanların kimliğidir. Göklere yükselen minaresi ve ezanı ile camiler, şehirlerin mimari estetiğine de önemli ölçüde güzellikler katan eserlerdir. Minarelerinden yankılanan ezan sesleri, sadece toprağa, dağa, taşa değil insanlara/insanlığa Allah’ın yüceliğini, Peygamberimizin onun elçisi olduğunu adeta ilmik ilmik nakşetmektedir. Kısacası camiler İslam medeniyetinin sembolüdür.
 
Bu kutsal mekânlarda İslam dininin olmazsa olmaz ibadetlerinden namaz ibadetinin huşu içerisinde ifa edilebilmesi için, samimi ve özverili bir şekilde hizmet eden din gönüllüsü; imam-hatip, müezzin kayyımların özverili çalışmaları takdire şayandır. Bilgi, beceri, hoşgörü, paylaşımcı özellikleri kendinde toplayan din görevlisi kardeşlerimiz, sosyal ve kültürel aktivitelerde yer alarak cemaat ve çevresine örnek teşkil etmektedirler. Toplumda sınıf ayrımı yapmadan her kesime hizmet etmenin bilinci ve şuuru ile hareket eden Müftü, Vaiz,Kuran kursu Öğreticileri, İmam-Hatip ve müezzin kayyımlar, peygamber varisleri olarak hiçbir maddi menfaatleri ön plana çıkarmadan sevgi eksenli, din hizmeti sunmaktadırlar. Bu özverili çalışmalarından dolayı tüm din görevlisi kardeşlerime teşekkür ediyor, 2017 yılı camiler ve din görevlileri haftalarını kutluyorum.
 
Bu duygu ve düşüncelerle2017 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı tebrik ediyor; ülkemiz, milletimiz, İslâm âlemi ve tüm insanlık için barışa vesile olmasını temenni ediyorum
 
Camileri yapan ve yaşatan hayırseverler ile bu camilerde  görev yapan Din Görevlilerinden ahirete irtihal edenlere de Cenab-ı Hak’tan rahmet, hayatta olanlara ise sağlık, başarı ve ebedi saadetler niyaz ediyorum.
 
Yön. Kuruk. Başkanı :Mehmet Kaya
 
03 Ekim 2017 Salı, 14:05
773 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
2017 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI