5067 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
2015 YILI SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI 1 NİSAN'DA BAŞLIYOR
2015 YILI SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI 1 NİSANDA BAŞLIYOR
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Su Ürünleri Av Yasağı ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasına İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail GÜRBÜZ, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Vedat ERGÜN ve Su Ürünleri Mühendisi Erkan DENİZ katıldı. 
 
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail GÜRBÜZ yaptığı açıklama da “2015 yılı başında İl Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüz 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve bu kanunda değişiklik yapan 4950 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında faaliyetlerini yürütmektedir. Su ürünlerinin avcılığı, yetiştiriciliği, desteklenmesi kontrol ve denetim hizmetleri yanında ayrıca su kirliliği ve alıcı ortam su kirliliği takip ve kontrolü, kum ve çakıl ocaklarının kuruluşu konularında faaliyetlerini yürütmektedir.
 
Ayrıca ilimiz sınırları içerisinde kurulacak olan baraj, gölet, sulama göleti, tarım veya sanayi tesislerinin planlanması ve kurulması aşamasında Su Ürünleri Mevzuatı çerçevesinde Tarımsal etüt hizmetlerini yürütmektedir.” dedi
Açıklamasına devam eden İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili GÜRBÜZ, “İlimiz sınırları içerisinde 1 Nisan- 1 Temmuz tarihleri arasında uygulanacak olan Su Ürünleri Av Yasağının titizlikle uygulanabilmesi, daha etkin ve koordineli koruma -kontrol hizmetinin üretilebilmesi için İl Jandarma Komutanlığı ile daha fazla işbirliği yoluna gidilmiştir.
 
Bu kapsamda İlimize bağlı Merkez, Keban, Baskil-Kuşsarayı, Kovancılar, Palu, Maden, Sivrice, Poyraz, İçme, Gülüşkür, Kayadibi, Gezin, Meşeli ve Harput Jandarma Karakol Komutanlıklarıyla koordineli ve işbirliği içerisinde Su Ürünleri koruma ve kontrol hizmetleri yürütülmesi maksadıyla ziyaretler gerçekleştirilmiştir.
 
Bu ziyaretler çerçevesinde Su Ürünleri mevzuatı, Av Yasağı Hizmetleri, İdari Para Cezası Uygulamaları, Suç Tespit Tutanağı tanzimi,  Suç ve kabahatlerin ilgili kanun ve yönetmeliklerdeki maddeleri, yasak olan av materyalleri, Yasak olan balık türleri, Av yasağı boyunca balıkçı teknelerinin karaya çekilmesi, Yasak boyunca amatör balıkçılığın da yasak olması gibi konularda bilgilendirmeler yapılmıştır. Yeni gelen personel ile tanışma ve iletişim sağlanmıştır. Ayrıca hızlı hareket ve müdahale kabiliyetine sahip olan, Keban ilçemizde ve Tunceli-Pertek ilçesinde bulunan ve ilimiz sınırlarında da yetkili Bot Komutanlıklarıyla da etkin koruma kontrol hizmetleri icra edebilmek için aynı konularda işbirliği ve koordinasyon çalışması yapılmıştır.
 
Değerli halkımızın Av Yasağına riayet etme hususunda daha duyarlı olması, balıkların üremesi ve çoğalmasına imkân veren bu dönemde olta dâhil her türlü avlanmanın yasak olduğunun bilinmesi ve gelecek nesillere, çocuklarımıza, torunlarımıza sağlıklı ve bol omega3 ve protein kaynağı olan balık popülâsyonları bırakmamızın milli bir görev olduğunun şuuru ile avlanma yapmama konusunda çevremizdekileri uyaralım. Bu hususta değerli Elazığ halkının her zaman duyarlı olduğuna ve daha da hassasiyetle av yasağına uyacaklarına olan inancımız tamdır. 
 
2015 yılı av yasağı sezonunun hayırlı olmasını diler, tüm kontrol ve denetim camiasına kolaylıklar dilerim.” dedi 
Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Vedat ERGÜN, açıklamasında “Bakanlığımızın aldığı karar neticesinde 2016 yılına kadar ilimizde balık avcılığı yasak dönemi 1 Nisan-1 Temmuz tarihleri arasındadır. Cyprinidae dediğimiz sazangiller familyasına ait tüm balıklar bu yasak mevsim döneminde üremelerini sürdürürler. Bu dönemde üreme yapacak olan balıklar stresten dolayı sarhoş kişi misali hareketlerinde yavaşlama başlar, karaya yakın yerlerde yumurtlamak için göllerin kıyılarına gelirler.
 
Bazı vatandaşlarımız da bunu fırsat bilerek anaç balıkları avlarlar. Bir anaç balık yaklaşık yarım milyon yumurta bırakır. Yani bir anaç balık bu mevsimde avlanırsa yarım milyon yumurta boşa gitmiş olur. Avlanan balık sayısı arttıkça o kadar yavru balık doğmadan yok olmuş olacaktır. Bu durum hem balıkçıları hem de tüketicileri etkileyecektir. Göllerimizde daha fazla balık olmasını istiyorsak, ucuz balık yemek istiyorsak av yasağına uyarak aynı zamanda vatandaşlık görevini de yerine getirmiş olacağız.”dedi.
 
Açıklamasına devam eden ERGÜN, “Tüm hemşerilerimden rica ediyorum Lütfen 1 Nisan-1 Temmuz tarihleri arasında olta avcılığı da dahil olmak üzere yasak balık avcılığı yapmayalım av yasağına uyalım, uymayanları uyaralım, buna rağmen avlama işi devam ederse yetkililere ihbar edelim. Av yasağında balık avcılığı yapan, satan, balığı işleyen vatandaşlarımızı basın yayın yolu ile uyardıktan sonra avcılık yapmaya devam eden kişilere para cezası kesilip su ürünleri zapt edilecektir. 
Bu cezalar ve miktarları şunlardır;
 
1- Av Yasağı döneminde avlanma (Ağ Vb.)------ 1.055 Tl  (Su Ürünleri ve İstihsal vasıtaları zapt edilir.)
2- Av yasağı döneminde balığın satış, nakli, imalatta kullanılması----- 1.055 Tl (Su Ürünleri zapt edilir.)
3- Av yasağı döneminde suda tekne bulundurma------ 1.055 Tl
4- Av yasağı döneminde olta ile avlanma------ 310 Tl (Su Ürünleri ve istihsal vasıtaları zapt edilir.)
 
Lütfen yasak mevsimde balık avcılığı yapmayalım, Tüm vatandaşlarımız ile birlikte hayırlı bir yasak dönemi geçirmek dileğiyle.” dedi.
 
Su Ürünleri Mühendisi Erkan DENİZ ise açıklamasında “Koruma Kontrol Sazangiller familyası olarak adlandırdığımız Cyprinidae familyasına ait balıkların üremelerini sağlamak ve bu dönemde stresten uzak bir yumurtlama dönemi ve şansı vermektir. Amaç bu olunca bu periyotta balıkçılarımızı bilinçlendirmek, onları sudan uzak tutmak esas gayemizi oluşturmaktadır. Bu bahisle gerek yıl içerisinde gerekse yasak sezona doğru balıkçılarımızla toplantılar düzenlemek, onları bilinçlendirmek ve sürdürülebilir balıkçılık yapılmasını sağlamaktır. İl Müdürlüğü olarak gayemiz vatandaşa ceza yazmak değil bilgilendirmektir. Buna rağmen Kanun Yönetmelik ve Tebliğe uymamayı adet edinen kişilere de gerekli cezai müeyyideler uygulanmaktadır.
 
Konuşmamı av yasağının Balıklarımıza huzurlu bir üreme dönemi, balıkçılarımıza da yasak sonrası bereketli av sezonu olmasını dilerim.
 
25 Mart 2015 Çarşamba, 14:51
5067 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
2015 YILI SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI 1 NİSANDA BAŞLIYOR