732 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
1250 Adet Atak-S Irkı Yumurta Tavuğu Dağıtıldı…
1250 Adet Atak-S Irkı Yumurta Tavuğu Dağıtıldı…
  Karakoçan İlçesinde İl Özel idaresi destekli, Karakoçan İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü organizasyonunda yapılan proje ile 95 aileye toplam 1250 adet atak-s cinsi yumurta tavuğu dağıtıldı.
 
      Dağıtım törenine Karakoçan İlçe Kaymakamı Mehmet KOCABEY, İl Tarım Müdürü Turan KARAHAN, İl Müdür Yardımcısı İsmail GÜRBÜZ, İlçe Tarım Müdürü Mehmet YILDIZ, Şube Müdürleri ve üreticiler katıldı.
 
    İl Özel İdaresinin katkılarıyla yumurta tavukçuluğunu geliştirmek üzere hazırlanan yumurta tavuğu projesinin Karakoçan ilçesinde hayata geçirildiğini söyleyen İl Müdürü KARAHAN; "Projeden 95 aile yararlanıyor. Dağıtılan yumurta tavuklarını alan üreticiler, İlçe ve aile ekonomisine katkıda bulunarak, diğer üreticilere de örnek olacaktır" dedi.  
 
     Uygulanan projelerde kadın girişimcileri görmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Karakoçan İlçe Kaymakamı Mehmet KOCABEY de; Tarımsal alanda yapılan tüm projelerin başarılı sonuçlanmasını sağlayan başta İl Müdürü Turan KARAHAN olmak üzere, İlçe Tarım Müdürü ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek,  projenin hayırlara vesile olmasını diledi.  
 
      Ataks Tavuk ırkı Ankara Tarımsal Araştırma Enstitüsünde geliştirilen ve uzun süren ıslah çalışmaları sonucu tescillenen yüksek verimli  yumurta ırkı ve bahçe tavuğudur. Türkiye' nin  yumurtalık tavuk ırkıdır. Ataks Tavuk ortalama 18/20. haftasında yumurtaya girmekte olup bu salma tavukçulukta 19 ila 21 hafta olarak değişebilmekte ve yılda ortalama 250/270 adet yumurta verimi elde edilebilmektedir.
 
15 Ağustos 2018 Çarşamba, 22:36
732 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
1250 Adet Atak-S Irkı Yumurta Tavuğu Dağıtıldı…