259 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
1115 Tarihinde Yapılan 320 Yıllık Cami
1115 Tarihinde Yapılan 320 Yıllık Cami
 
Elazığ Merkeze bağlı Yenikonak (Mesti) köyünde halen ibadete açık molan 320 yılık tarihi cami, varlığını koruyor.
 
Merkeze bağlı Yenikonak (Mesti) köyünde bulunan 320yıllık olduğu kitabelerdeki yazılardan anlaşılıyor. Yazıtlarda bulunan Macir İsmail “Ben Allah için bunu yaptım. Burada namaz kılanlar bize dua etsin.” Tarih 1115 yazıyor.
 
1115 tarihinde yapılan 320 yıllık caminin bu güne kadar kullanılıyor olmasının nedenleri cami hep korunmuş hayır severler kendi imkanları ile tadilatlar yapmışlar. Ancak tarihe uygun bir restorasyon yapılmadığı için tarihi cami günümüz koşullarına uygun tadilatlar geçirmiş durumda.
 
Tarihi 320yıllık caminin önce toprak olan tavanı catı yapılarak koruma altına alınmış. Daha sonra minaresi yapılan caminin dış cephesi Mantolama yapılarak korum altına alındı. İç kısımlarında kemerlere yapılan sıva ve kullanılan plastik boylar ile tarih kapatılmış durumda.
 
ASLINA UYGUN ŞEKİLDE RESTORE EDİLMESİ GEREKİR
 
Elazığlı iş adamı Erkut Şahin, bir vesile ile gittiği Yenikonak köyünde gördüğü tarihi cami ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Aslen bu köylü değilim fakat bir vesileyle bu köye geldim. Bu camide bir namaz kılmak nasip oldu. Bu caminin tarihini, yapılışını görünce etkilendim. Mevcut şuan ki dıştan halini görünce de biraz içim acıdı. Böyle bir tarihi binanın böyle plastiklerle kaplanmış olması gerçekten inciticiydi. Anadolu’ya Türkler 1071 de girmişler. 1072 de anında ilk tarih kayıtlarına göre cami yapılmış. Burası 1115, yaklaşık 44-45 yıl sonra Anadolu’ya Türklerin girişinden sonra yapılmış bir cami. Türkler Anadolu’ya girdiğinde ve İslam’la şeref olduktan sonra Anadolu’ya girdiklerinde ilk önce muhtelif yerlerde böylesi küçük İslam’ın ve Türklüğün mührü olan camiler yapmışlardır. Sonra da şehir merkezlerinde büyük ulu camiler yapmışlardır. Hangi şehre giderseniz gidin mutlaka bir ulu cami vardır. O ulu cami bu küçük camilerde gidip buralardan insanların gidip Cuma namazını kıldıkları büyük camilerdir. Bu camiler ama önemlidir çünkü birçok yerde yapılmıştır ve her biri birer mühürdür. Bu mühürlerin muhafaza edilmesi lazım, Bu cami zaman içerisinde tahrip olmuş, muhtemelen felaketler geçirmiş. Aslında olmayan şekilde yeniden imarlar yapılmış. Kalan şu kemerler gördüğünüz, dış duvarlar maalesef kerpiçle yapılmış, üstle ilgili tadilatlar yapılmış. Dış cephede sıkıntılar var, çerçeveler de aynı şekilde sıkıntılar oluşmuş. Buranın anıtlar kurulu veya vakıflar genel müdürlüğü ile organizeli bir şekilde aslına uygun yeniden imar edilip bu Anadolu’nun bağrında açan bu camilerin devamlılığı, aslına uygun şekilde restore edilmesi gerekir. Bunu da devletimizin kıymetli yetkililerinden talep ediyoruz istiyoruz gereğini yapmalarını rica ediyoruz.” Diye konuştu.
 
CAMİNİN YAPIM TARİHİ 1115
 
1960 lı yıllarda cami tamamen elden geçirilerek günümüz koşullarında tadilatı yapılarak koruma altına alınış.
 
Cami içerisinde bulunan yazıtlardaMacir İsmail “Ben Allah için bunu yaptım. Burada namaz kılanlar bize dua etsin.” Tarih 1115 yazıyor. Mihrap ve kemerlerde aynı taşların kullanıldığı caminin o yıllardan kalma minberiise duvara gömülü ağaçtan yapılma.
 
İç kısımlarda bulunan tarihi yapıların bir kısmı açıkta bulunsa da büyük bir bölümü sıvalar ile kapatılmış tavan ters tavan yapılarak kapatılmış durumda. Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen ender yapılardan olan Yenikonak (Mesti) köyünde ki bu cami ve birde çeşmenin koruma altına alınarak restoresinin yapılması gerekiyor.
 
Yetkililerden edinilen bilgilere göre Osmanlı döneminden kalan ender tarihi camilerden günümüze kadar ayakta kalan, Yenikonak köyünde ki cami olduğu ifade edilerek, Şehir merkezinde Osmanlı döneminden kalan camilerin yıkılarak yerlerine yenilerinin yapıldığı belirtildi.
 
Yıkılan Osmanlı Dönemi Camiler
 
Hacı İzzetpaşaCami: Hükümet konağı yanında
 
Palaslı İsmail Paşa Camii: Zabtiye kışlası önünde
 
Hacı Ahmed Ağa Camii: Aşağı Meydan yakınında
 
Kışla Camii: Kışla içinde
 
17 Kasım 2019 Pazar, 16:39
259 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
1115 Tarihinde Yapılan 320 Yıllık Cami