11 Ekim 2017 Çarşamba, 407 kişi okudu
GÜRHAN GÜRSES
11 Muhteşem güneş
Ampute Milli Futbol takımımız Avrupa şampiyonu oldu.
 
Onların yüreğindeki milliliği ve beyinlerdeki yerliliği yakın zamanda başka bir takımımızda görmedik.
Sağlam olanın çok sağlam dersler çıkartacağı bir ampute milli takımına sahibiz. Ayaklarıyla değil yürekleriyle oynamayı öğrettiler. Parayla değil inançla oynamayı bize gösterdiler.
 
Ve kazandılar.
80 milyon ayağınızdır bugün.
Kolunuzdur.
Bacağınızdır.
Gözünüzdür, kulağınızdır.
 
Asla eksik değilsiniz ve asıl eksikliğin fiziksel değil kalbi ve beyni olduğunu dünya aleme ders verircesine ispatladınız.
Yürekten alkışlıyorum ve bu başarınızın karşısında ayağa kalkıyorum ve sizi en içte şekilde selamlıyorum.
Öğrencilerimiz size bakıp örnek alsınlar. Tembelliği, rahatlığı, yenilmeyi, pes etmeyi terk edip çalışsınlar, ter döksünler, galip gelsinler ve mücadele etsinler.
 
Çocuklarımız rol modeli olarak alsınlar sizleri.
Gençlerimiz sizlere bakıp motive olsunlar çalışmaya.
Daldaki elma size gelmez siz uzanacaksınız o elmaya.
Kolay olan hiçbir şey yok bu dünyada.
En kıymetli madenler yerin altındadır.
En güzel inciler suyun dibindedir.
En muhteşem duygular kalbin ortasındadır.
 
Eli olmayan yıldıza uzanabiliyorsa, ayağı olmayan maratona hazırlanabiliyorsa ve kolları olmayan dağa tırmanabiliyorsa, bacağı olmayan okyanusu aşabiliyorsa; eli kolu, ayağı bacağı olan neden miskin miskin oturuyor?
 
Ampute Milli Futbol takımımız Avrupa şampiyonu oldu.
Artık onlara ayrılmış olan park yerine araçlarımızı park etmeyiz.
Onlara ayrılmış asansörleri meşgul etmeyiz.
Onlara ayrılmış yolları kapatmayız.
Onların akülü araçlarını çalmayız.
Ve onlara engelli gözüyle bakmayız.
 
Asıl engelin içimizde olduğunu ve bizleri esir aldığını söylemem gerekiyor. Cep telefonuna bağımlı olan, sigaraya, alkole, uyuşturucuya müptela olan asıl engellidir. Engelli dediklerimizin yaşam alanlarını işgal edenler, engellidir. Asıl acınası olanlar; el etek öpenlerdir engelli dediklerimiz değildir.
 
Ampute takımımızla gurur duyun. Mutlu olun onların başarısıyla. 11 koca yürekli adam çıktı sahaya deyin, sapasağlamdı yürekleri. Elleri vardı deyin Türkiye kadardı. Ayakları dev gibiydi. Kanatları vardı uçuyorlardı adeta sahada. Nefesleri bütün ülkeye yetecek kadardı.Ve yürekleri 80 milyonun yüreğiydi. Bunu gözlerinden okuyabiliyorduk. sözlerinden anlayabiliyorduk ve sevinçlerinden görebiliyorduk. Ve kendinize acıyın, üzülün halinize. Mağlupsunuz bu yaşamda sağlam halinizle.
 
Ampute takımımız Avrupa’ya ampul gibi takıldı ve oradan insanlığı aydınlattı. Rabbimizin bize vermiş olduğu her bir uzvun ne kadar büyük bir nimet olduğunuz gösterdiler bizlere. Elimizin, kolumuzun, ayağımızın, bacağımızın… Kaç kişi bunun farkında… Kaşını gözünü beğenmeyenleredir sözüm. Rabbine şükretmeyenedir lafım.
 
Hepsinin hikayesi ayrı ayrı… Ama hepsi milli forma altında tek yürek; hesapsız, kitapsız, parasız, namsız bir şekilde sen ve ben gibi çıkıp sahaya aslanlar gibi mücadele ettiler. Biri Şırnak’ta vatani görevini yaparken mayına bastı, sol bacağını dizinin altından kaybetti. Biri doğuştan tek bacaklı… Biri 4 yaşındayken geçirdiği bir trafik kazası sonucu sağ bacağının alt tarafını kaybetti. Biri, bir bacağı kısa doğdu. Biri motosiklet kazasında sol bacağını kaybetti. Biri çocukken elektrik çarpması sonucunda sol kolunu yitirdi. Biri 11 yaşında mahallede arkadaşlarıyla bir inşaat yıkımını seyrederken kepçe üstüne düştü. Biri bebekken havale geçirdi, sol bacağı gelişmedi.Biri çocukken tarlada ayağını saman makinesine kaptırdı.
 
Ampute Milli Takım
Oturup ağlayın bu gece kendinize.
Ayakkabınız yok diye üzülüyordunuz değil mi?
Ta ki ayaksız bacaksız adamların şampiyon olduklarını görene kadar!
Parmağınızda tek taşınız, kolunuzda burmalınız yok diye ağlıyordunuz değil mi?
Elsiz kolsuz adamların kupa kaldırdığına şahit olana kadar!
Biz sizin eksik yanınız olamadık siz bizim eksik yanımız oldunuz.
Ve yüreğimizi tamamladınız, yüreğimizi…
 
GÜRHAN GÜRSES
 
Okuyucu Yorumları
Haberler
11 Muhteşem güneş