170 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
1 HAFTADA 136 YANGINA MÜDAHALE EDİLDİ
1 HAFTADA 136 YANGINA MÜDAHALE EDİLDİ
Elazığ belediyesi İtfaiye müdürlüğü haftada 200’ün üstünde ihbar aldıklarını ifade ederek, asılsız ihbarlarda düşüş olduğu belirtildi
 
Elazığ Belediyesi İtfaiye müdürü İbrahim Başgün Günışığı Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, haftada 200’ün üstünde ihbar aldıklarını ifade ederek,” Son hafta raporunu sizinle paylaşmak isterim. 200’ün üstünde ihbar almışız. Bu ihbarların 30’a yakını yangınla ilgili, 10 tanesi trafik kazası, 40 tanesi kurtarma, yüzde onluk bir bölümü de asılsız ihbarlardan oluşmaktadır.” dedi
 
110 GEREKSİZ YERE MEŞGUL EDİLMEMELİ
 
İtfaiye müdürü İbrahim Başgün, itfaiye telefonlarının asılsız ihbarlarla meşgul edilmemesi gerektiğini belirterek,” 110 santralimizde 3 telefonumuz var. Büyük hadiselerde bu üç telefonda kilitleniyor. Böylesi durumlarda, diğer ihbarlarda ulaşım güçlüğü çekiliyor. Bu nedenle vatandaşlarımızdan istediğimiz telefonlarımızı meşgul etmemeleri yönünde, bir telefon meşgul etmek belki de bir cana ulaşımı engellemektir. Ayrıca dijital siteme geçtikten sonra arayan telefonları tespit ettiğimiz için suç duyurusunda bulunuyoruz, bu da caydırıcı oldu asılsız ihbarlarda büyük bir düşüş gözlüyoruz. Temennimiz hiç olmaması yönünde Elazığ’ımıza da bu yakışır” Diye konuştu.
 
1 HAFTADA 136 YANGINA MÜDAHALE EDİLDİ
 
Elazığ Belediyesi İtfaiye müdürü İbrahim Başgün haftalık faaliyet raporu hakkında yaptığı bilgilendirmede, 136 yangına müdahale ettiklerini belirterek,”
 
1 haftada 136 yangına müdahale etmişiz,  16 iş yerine ruhsat vermişiz. Bunların içinde iş yerleri, yurtlar, okullar, hastaneler, düğün salonları var. Yangın güvenliğine bakıyoruz. Yani tehlike esnasında çıkışlar yeterli mi?  vatandaşları rahatlıkla tahliye edebilecek miyiz? Veya dumanla ilgili gerekli önlem ve tedbirler var mı? Belli yükseklikteki binalara otomatik söndürme yapmak zorundalar.
 
Yangın dolapları ve  sipliks sistemleri yapmak zorunda. Biz tabi yönetmeliğe gidiyoruz. Bakıyoruz eksik varsa vatandaşları diyoruz ki senin işletmende şu eksikler var, yangın merdivenin ölçülerini veriyoruz, yangın kapılarının ölçülerini veriyoruz yerlerini gösteriyoruz bu konuda vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunları tamamladıktan sonra vatandaşımız gelip bizden ruhsatlarını alıyor. Yine 26 kurtarma faaliyetinde bulunmuşuz. Bunun 7'si  insan , 15 hayvan kurtarmışız. Geçenlerde Ören çayda büyük baş hayvan kuyudan kurtardık. 4 trafik kazasına müdahale ettik. Bu arada bir hafta içerisinde 4 trafik kazası var. Bu demek oluyor ki kaza oranlarında büyük düşüş var. İnsanlar artık kurallara uyuyor ve daha dikkatli trafiğe çıkıyor. Bu da sevindirici bir gelişme.
 
Bir haftada 136 yangına müdahale ettik. Bunun 100’ tanesi anız yangını, anız yangınlarında artış oldu. Özellikle bu mevsimde yağışlarında artmasıyla otlarda ekinlerde gelişme var. Bu otların kuruması da yangına sebep oluyor. Tabi biz belediye olarak mümkün mertebe o otları temizliyoruz. Vatandaş kendi evinde,  bahçesinde önlemini almak zorunda. Biz tabi itfaiye olarak her türlü olaya koşuyoruz, koşturuyoruz. Ama ne böyle bir afet yaşayalım ne de biz o olaylara müdahale edelim.” Dedi.
 
HER EVDE BİR YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜ OMALI
 
İtfaiye Müdürü Başgün, her evde bir yangın tüpünün mutlaka bulundurulması gerektiğine dikkat çekerek, “Öncelik her vatandaşın evinde 2 kiloluk yangın söndürme tüpü bulundurması lazım. O evde yaşayanların onu kullanmasını bilmesi gerekir. Bizde itfaiye olarak her türlü eğitimi kullanılmasını öğretiriz. Başlangıç halindeki yangınlar küçüktür. Bir kıvılcımla başlar o başlangıç halindeki yangını söndürmek daha kolaydır, yeter ki elinde söndürme elemanı olsun her araçta mutlaka yangın söndürme tüpü olsun çünkü yolda bakıyorsun kaputta duman çıktı. Senin elinde söndürme aparatı olmazsa hiç bir şey yapamazsın orda malın yanarken hiçbir şey yapamazsın. Sadece orda durur izlersin itfaiye gelene kadar 3 dakikada 5 dakikalık bir zaman geçecek, hele o 5 dakika çok uzun bir süredir biz o yüzden elimizden geldiği kadar anında olaylara müdahale etmeye çalışıyoruz. O yüzden vatandaşların bize yardımcı olması lazım. Elazığ’da günde 30’un üstünde yangın çıkıyor.  Biz biliyoruz ki Elazığ’daki vatandaşlarımız bundan zarar görüyor. Bunları asgariye indirmek için siz de gelip haber yapıyorsunuz. Bu haberler vatandaşı aydınlatacak vatandaşa öneriler getireceksiniz ki vatandaş da bunları uygulayabilsin biz belli bir kesime ulaşabiliyoruz, eğitime gelen vatandaşı aydınlatıyoruz ama basın aracılığıyla Elazığ’ın en ücra köyünde ki bile bunu duyuyor. Size teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
 
118 PERSONELLE HAZIR KITA GÖREVE HAZIRIZ
 
 Müdür İbrahim Başgün, Elazığ itfaiyesi olarak her zaman göreve hazır olduklarını belirterek, ”Elazığ’daki yangınları hazır kıta beklemekle geçiyor. Her ne kadar ilçelere de gitsek beldelere de gitsek şehrimizin belediye sınırları içerisindeki yangın güvenliği bizim için önde gelir. Mesken yangınları bizim için önde gelir. Ana arterlerde meskenlerde yangın meydana geldiğinde biz buradan 3 araç çıkarız. Bu çatı yangınıysa eğer 4 - 5 ekip,  kazan dairesi ise köpüklü tanklarla 4 - 5 ekip en az 25 itfaiyeciyle yangınlara gideriz ve şunu da iddia ediyorum; Elazığ itfaiyesi Elazığ Belediyesi ekipleri belki de Türkiye’nin örnek ekip itfaiyelerinden biridir.  Personel olarak araç gereç olarak tesisat olarak,  şuanda 118 personelimiz var. Elazığ’ı 2 noktadan idare ediyoruz. Burası Doğukent yolu ana merkezimiz. Yaklaşık 14 itfaiye aracımız var. Bunların hepsi özellikli araçlar. Belki de Ankara’da olmayan aparatlar kurtarma malzemeleri bizde var. Mesela bizde şarjlı kesici ayırıcılar var, Ankara’dan bu tarafa hiçbir itfaiyede yok. Büyük şehirler de buna dâhil olmak üzere. Mesela geçenlerde Sayın Başkanımız bizi görevlendirdi, teknik gezi yaptık. Gerçekten Türkiye’deki itfaiyelerin genel durumuna baktığımız zaman Elazığ itfaiyesi taktire şayan bir itfaiyedir. Çalışmasıyla, ekipmanlarıyla, tecrübesiyle ve  tecrübeli elemanlarıyla bütün amirlerimiz tecrübeli, bütün personellerimizi yenilenmiş. Şuanda mevcut ekibimizle Elazığ’a çevremize mevcut yerlerimize gidebilecek kapasitedeyiz ve şuana kadarda hiçbir talebi değiştirmedik.” dedi.
 
İMAR DEĞİŞİKLİĞİ İLE YÜKSELEN KATLARA ULAŞAN MERDİVEN YOK
 
Elazığ Belediyesi tarafından imarda yapılan değişiklik ile kat sayısının artırılması itfaiyenin de işini zorlaştırdı. 10. Kattan sonrasına ulaşacak merdiveni bulunmayan itfaiye ekipleri bu tür yangınlarda içeriden müdahale etmek zorunda kalıyorlar. İtfaiye müdürü İbrahim Başgün, söndürmeleri içeriden yaptıklarını belirterek, “ İmar değişikliği oldu kat yükseklikleri arttı o zamana kadar 10 katlı binalarımız vardı. Ona yetişebilecek araç gereçlerimiz vardı, yani şimdi biz söndürmede yükseklik ne kadar olursa olsun kat âdeti kaç olursa olsun sıkıntı yok .Biz söndürmeyi gidip içeriden yapıyoruz. Nitekim geçenlerde malaya yolu üzerinde 17. katın çatısı yandı, biz 25 itfaiyecimiz 6 itfaiye ekibimiz de olaya müdahale etti çok kısa bir zamanda yangını söndürdük. Dıştan müdahale edemiyorsunuz,  tabi içten ediyoruz zaten çatı yangınlarında içten girmediğiniz zaman o yangını söndüremezsiniz üstten isteğiniz kadar kiremitlere su tutun o yangın sönmez biz dışarıdan şunu yapıyoruz eğer mağdur bir vatandaş oradaysa bu merdivenli araçlarla platformu kurmak için o araçları istiyoruz şimdi dediğim gibi 10 katın üstündeki binalara yetişecek aracımız yok.” diye konuştu.
 
60 METREYE ULAŞACAK ARAÇ ALINACAK
 
Başgün Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın  60 metreye ulaşacak araç için çalışma yapmalarını istediklerini ifade ederek, “Sayın başkanımız göreve başlar başlamaz ziyaretine gittiğimiz zaman 'Hemen 60 metre merdivenle ilgili çalışmalarınızı yapın ve meclise gönderin' dedi. Ben buradan sayın başkanımıza ve bütün meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Bütün meclis üyelerimizin desteği ile o yazı meclisten çıktı. İller Bankası kredisinden alacağımızdan dolayı evraklarımızı hazırlayıp İller Bankası Genel Müdürlüğüne gönderdik. Oradan gelen cevabı bekliyoruz. Biz de bu arada boş durmadık. Teknik bir gezi yaptık. İhtiyacımız olan aracın özelliklerini tespit ettik. Şuanda ihale dosyalarını hazırlamışız. İller bankasından gelecek cevaba göre ihaleye çıkıp Elâzığ’ımıza bu aracı kazandırmaya çalışıyoruz.
 
Bu merdivenle 60 Metre müdahale edebileceğiz. Yani yaklaşık 17-18 kata kadar rahatlıkla ulaşabileceğimiz bir merdiven. Bunlar tabi özellikli merdiven. Bunların imalat hanesi var. İhaleden sonra 10 ay ile 12 arasında bir imalat süresi var. Biz tabi ihaleyi yaptıktan sonra alacak firmaya bu süreyi asgariye indirmek için her türlü yapmamız gerekeni yapacağız.” dedi.
 
 
08 Temmuz 2019 Pazartesi, 23:06
170 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
1 HAFTADA 136 YANGINA MÜDAHALE EDİLDİ