262 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
( MÜSİAD) 101. Genel İdare Kurulu, Değerlendirmesi.
 MÜSİAD 101 Genel İdare Kurulu  Değerlendirmesi
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ( MÜSİAD) 101. Genel İdare Kurulu, MÜSİAD Afyon Şubesinin Ev Sahipliğinde gerçekleştirildi.
 
Toplantıya Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammed Güven Konuk oldu. GİK toplantısında “YERLİ İLAÇ ÜRETİMİ VE TERMAL SAĞLIK TURİZMİ FIRSATLARI” konularıyla ilgili sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu. MÜSİAD Elazığ Başkanı Mehmet Özeren, Başkan Yardımcısı Murat Dağhan, Yönetim Kurulu Üyeleri Abdullah Akın ve Yıldırım Karabulut toplantıda hazır bulundu.
 
Genel İdare Kurulu toplantısı sonrasında bir açıklamada bulunan MÜSİAD Elazığ Başkanı Mehmet Özeren, "2019 yılında Türkiye ekonomisi, yavaş fakat istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edecektir. İş insanları olarak bu dönem içerisinde elde edilen rakamları olumlu karşılıyoruz." dedi.
 
Dünyanın siyasi ve ekonomik olarak hareketli ve zorlu günlerden geçtiğini dile getiren Özeren, şöyle devam etti:
 
"Bundan dolayı yaptığımız gözlemler, tespitler sahici ve reel oluyor. Burada iki gün boyunca bu gözlemlerimizi, mevcut sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi etraflıca konuşacağız. 2018, bilhassa ikinci yarısı itibarıyla Türkiye ekonomisi için oldukça zor bir dönem olarak geride kaldı. Bu yıl, ülkelerin, hükümetlerin sınandığı bir yıl olarak da tarihteki yerini aldı. Ayrıca ticaret savaşı diye yeni bir kavram daha öğrendik. Bu çetin tabloda Türkiye, küresel ekonomi ve politika bağlamında zor bir yıl olması beklenen 2019 öncesinde kendi siyasi ve ekonomik paradigma değişimini başlatmayı başardı. Özellikle de MÜSİAD olarak biz, pek çok saldırılarda mağdur olduk. Ama Ağustos 2018 yılındaki saldırı, bugüne kadar Türkiye'ye yapılan en büyük saldırıdır. Bizi zaten savaşarak yıkmayacaklarını biliyorlar. Ama biz, bu saldırıları Cumhurbaşkanımızın, hükumetimizin sayesinde yeni ekonomi paketiyle hedeflenen 2018 yılı sonu rakamını tutturarak bertaraf ettik."
 
Özeren, Türkiye ekonomisinin son dönemde yüzde 3 küçüldüğünü, ancak yıl bazında ise yapılan tüm saldırılara rağmen yüzde 2,6 büyüdüğünü vurguladı.
 
Üç aşamadan oluşan Yeni Ekonomi Programı'nın dengelenme sürecinin içerisinde olduklarını aktaran Özeren, "2018'in son çeyreği itibarıyla test ettiğimiz dip noktasının geride kaldığını söyleyebiliriz. Bu bakımdan 2019 yılında Türkiye ekonomisi yavaş fakat istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edecektir. İş insanları olarak bu dönem içerisinde elde edilen rakamları olumlu karşılıyoruz. Bu zorlu dönemden, bu sonuçlarla geçiyor olması, Türkiye ekonomisinin sağlam temellerde yükseldiğini bir kere daha kanıtlıyor." diye konuştu.
 
"MÜSİAD'ın bölgesel kalkınmadaki rolü, kilit noktadadır"
 
Özeren, yerel ve bölgesel kalkınmanın sağlanmasında yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının önemli rol oynadığını belirterek, bu noktada MÜSİAD'a büyük görev düştüğünü ifade etti.
 
MÜSİAD'ın, diğer STK'lardan farklı olarak bölgesel kalkınmaya büyük katkı sağladığına değinen Özeren, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"MÜSİAD, geniş teşkilat ağı sayesinde mikro verilere doğrudan ulaşıyor. Bölgesel kalkınmada, mikro ve makro verilerin birlikte elde edilebilmesi büyük bir avantajdır. Biz, mikro bilgiyi tabandan doğrudan alarak işleyebilen tek STK'yız ve farkımız bu noktada. Dolayısıyla, MÜSİAD'ın bölgesel kalkınmadaki rolü kilit noktadadır."
25 Mart 2019 Pazartesi, 15:29
262 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
MÜSİAD 101 Genel İdare Kurulu Değerlendirmesi